Felcsút;Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia;

Fotó: Népszava

- Minden út Felcsútra vezet

A labdarúgó NB I újonca, a felcsúti Puskás Akadémia az átigazolási piac egyik legaktívabb szereplője. Irány a dobogó?

Jellemző képet fest a mai magyar futballviszonyokról az immáron ex-újpesti Balogh Balázs átigazolásának ügye. A kupagyőztes játékos szerződéséből még egy év lett volna hátra, a sportnapilapnak a napokban elmesélt történet alapján azonban előbb az együttes vezetőedzője, Nebojsa Vignjevic, majd a klubtulajdonos Roderick Duchatelet közölte Balogh-gal: ideje váltani. „Duchatelet úr elmondta, hogy kapott értem ajánlatokat, ám örülne, ha a felcsútit fogadnám el” – nyilatkozta az érintett, akit elmondása szerint rendkívül motivált, hogy a közelgő 200. első osztályú meccsét is a legendás klub mezében teljesítse. Balogh végül engedett a „csábításnak”, Felcsúton kötött ki.

Abban persze nem lehet kivetnivalót találni, ha egy futballistát kenyéradója értékesíteni szeretne kontraktusa lejárta előtt, nem titok ugyanis, hogy ilyenkor adódik az utolsó lehetőség arra, hogy az egyesület pénzt kérjen a játékjogért. A hangsúly itt leginkább a kiemelt ajánlaton van, amely ismét rávilágított: az OTP Bank Ligába egy év szünet után visszajutó Puskás Akadémia csábításával kevesek kelhetnek versenyre.

Eddig csak ezen a héten három új futballista döntött úgy, hogy Felcsútra igazol, az utóbbi félévben pedig "sokan mások" – volt, aki a későbbi bajnok Honvéd, más az FTC csapatát hagyta hátra.

Nem egyedi eset, hogy egy osztályváltó klub kerete jelentősen kicserélődik, mégsem lehet nem észrevenni, hogy a Puskás kerete gondosan összeválogatott: magyar szinten ígéretes labdarúgók csatlakoznak a lassacskán ligaválogatottra hasonlító csapathoz annak ellenére is, hogy egyébként kézenfekvő merítési lehetőséget biztosít a klub számára az utánpótlásbázis.

Az, hogy a másodosztályú bajnoki címmel befejezett idény második felében kitaposott úton haladva az új évad előtt is inkább a riválisoktól vesz focistákat a Puskás, gyors újratervezésre, ámde határozott célokra vall. Távolinak tűnnek Orbán Viktor klubalapító-miniszterelnök szavai: “Az életben hasznos, ha az ember tudja, hol a helye. Nekünk is tudnunk kell a helyünket. (…) A mi célunk nem az NB I, a mi célunk nem is az NB II. A célunk, hogy játékosokat neveljünk.”

Bár a riválisok többségénél még alakul a keret, így nehéz volna a végső befutók kilétére fogadni, olybá tűnik, Felcsúton alaposan újrapozicionálták magukat. A klub úgy erősít, mintha legalábbis a nemzetközi kupaindulást érő pozíciókra hajtana, ami egyfelől nem tilos, ámde a korábbi világképpel szöges ellentétben áll.

A fentiekhez kapcsolódik, hogy Takács Mihály főigazgató kedden azt mondta, a Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia az utóbbi évtizedben óriási fejlődésen ment keresztül, az alapításkor elhangzott filozófia alapja azonban lényegében változatlan: „Mi itt elsősorban embereket nevelünk, akik ráadásul kitűnően futballoznak. Büszkén mondhatom, hogy a 2016/17-es felnőtt versenykiírásban 112 egykori akadémistát adtunk a magyar első, másod- és harmadosztálynak” – hangsúlyozta Takács, aki ezzel meg is válaszolta a kérdést.

Közülük mindenki a formálódó élcsapatba, a Puskás Akadémiába sem férhet be…

Teljes megújulás
Nemcsak a csapat, hanem a klub arculata is megújul ezekben a napokban: az érintettek szerint az ezzel összefüggésben bemutatott új logó a „mai trendeknek megfelelő, fiatalos, dinamikus, de mégis egyszerű.” P mint Puskás – magyarázta a klubhonlap.
 
Érkezők: Balogh Balázs és Jonathan Heris (Újpest), Ulysse Diallo (Mezőkövesd), Osváth Attila (Vasas, legutóbb kölcsönben Debreceni VSC), Patrick Mevoungou (DVTK), Poór Patrik (MTK)