;

MSZP;plakátháború;plakáttörvény;

A Fidesznek és a Jobbiknak lejt a közterületi hirdetési „pálya” FOTÓ: TÓTH GERGŐ

- Semmilyen Fidesz-MSZP paktum nem lesz

Botka László miniszterelnök-jelölt útmutatásait elfogadva, a pénteki rendkívüli ülésnapra az MSZP nem nyújt be semmilyen törvényjavaslatot plakátügyben, és továbbra sem támogatják a Fidesz lex Simicskáját sem.

Az MSZP nem nyújt be semmilyen javaslatot plakátügyben a pénteki rendkívüli parlamenti ülésre - jelentette ki Nyakó István. A szocialisták sajtófőnöke felidézte: Botka László, a párt miniszterelnök-jelöltje a kezdetektől fogva azt mondja, nincs semmilyen együttműködés a Fidesszel, viszont most, ha a kormánypárt támogatná az MSZP törvényjavaslatát, már azt is együttműködéslátszatát kelthetné. Arra a felvetésre, mi történt az MSZP javaslatáról tartott ötpárti egyeztetés óta, a sajtófőnök azt mondta, a rendszerváltás óta senki nem okozott annyi kárt ennek az országnak, mint a Fidesz, az MSZP célja pedig az, hogy leváltsa Orbán Viktor rendszerét.

„Nincs semmilyen együttműködés a Fidesszel, aki ezzel szembemegy, az ki lesz zárva az MSZP-ből” - hangsúlyozta. Nyakó hozzátette azonban, hogy Tóth Bertalan frakcióvezető a legjobb tudásának megfelelően képviselte a párt érdekeit a hétfői ötpárti egyeztetésen, Botka Lászlóval azonban "új politikai időszámítás" kezdődött el. Megismételte: nem lehet semmilyen együttműködés, nincs olyan, hogy az MSZP javaslatát támogatja a Fidesz. Ez árulás lenne - hangoztatta.

Az LMP kedden nem reagált a visszalépésre, ám még hétfőn, az ötpárti egyeztetést követően azt közölték: az ellenzéknek egységesnek kell maradnia az úgynevezett plakáttörvénnyel kapcsolatban, és minden politikai erőnek fel kell készülnie arra, hogy a Fidesz nem tiszta eszközökkel játszik, ezért nem szabad bedőlni a szlogenjeinek. A Demokratikus Koalíció is hasonlóan látja a helyzetet, Gyurcsány Ferenc pártja ugyanis közölte: pénteken is nemmel fognak szavazni a plakáttörvényre, akár a jelenlegi, akár más formában kerül a parlament elé. „Annak a Fidesznek, amely mindig kiskapukat hagy magának és mindig visszaél a hatalommal, nem szabad kétharmados felhatalmazást adni” - hangsúlyozta a párt.

„Nemmel fogunk szavazni, és nem lesznek módosító indítványaink sem” - mondta Szelényi Zsuzsanna, az Együtt politikusa is az atv.hu-nak, egyúttal félreértésnek nevezte azokat a sajtóhíreket, amelyek Juhász Péter szavaira alapoztak. Az Együtt elnöke azt mondta: leírták elképzeléseiket, és ha azok mindegyikét beépítik a törvénybe, akkor két képviselőjük hajlandó megszavazni a jogszabályt. Viszont azt is hozzátette, hogy az ellenzéknek egységesen kell elutasítani a Fidesz javaslatát, ha nem hajlandóak lényegi változtatásra.

Úgy tűnik tehát, hogy az ellenzék összezár, s a Fidesznek nem marad esélye keresztülvinni a lex Simicskát - még módosításokkal sem. A Jobbik szerint azonban a Fidesz és az MSZP már megegyezett a plakáttörvény elfogadásáról és több baloldali képviselő biztosítani fogja a kétharmados többséget a pénteki parlamenti szavazáson - reagált a történésekre Volner János. A radikális párt frakcióvezetője egyébként „Paktumot kötött a Fidesz és az MSZP” címmel hirdette meg délutáni sajtótájékoztatóját, pedig a szocialisták már délelőtt bejelentették, semmiféle alkura nem hajlandóak.

Jelenleg egyértelműen a pártok fekete finanszírozását lehetővé tévő rendszer működik, amit mindenképpen kezelni kívánnak - ezt már a Fidesz reagálta (meglepő módon, hiszen a mai rendszert a kormányoldal hozta létre - a szerk.). Kósa Lajos frakcióvezető arról érdeklődött, hogy "kit sikerül még megvennie Simicska Lajosnak".

Egyelőre kérdéses, bármilyen módon át tudja-e erőltetni a törvényt a Fidesz, hiszen még az sem biztos, hogy maga a miniszterelnök részt vesz-e a számukra fontos szavazáson. „Orbán Viktor a Fidesz-frakció tagjaként a frakcióvezető utasításának megfelelően fog eljárni” - válaszolta Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke kedden az MTI-nek annak kapcsán, hogy sajtóhírek szerint a brüsszeli EU-csúcs pénteki munkaülése, illetve a plakáttörvényről szóló budapesti parlamenti szavazás időben egybeesik majd.

Az egyik legrosszabb megoldás?
Csak engem nem zavar, ha az MSZP és a Fidesz együtt tesz keresztbe Vona Gábornak? - kérdezte a Facebookon Tóth Csaba, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója, mielőtt a szocialisták bejelentették: visszavonják a plakát-kampány javaslat csomagjukat.
- Jó döntés volt visszavonni az MSZP-nek a plakát-kampány javaslatát?
- Kétségkívül érdemes volt mérlegelniük, hogy egy relatív jobb helyzet elérése, vagy a kollaborációs vád elkerülése-e a fontosabb, viszont a szocialisták a javaslat visszavonásával az egyik legrosszabb megoldást választották.
- Miért?
- A javaslat az MSZP számára jobb helyzetet teremtett volna. Így viszont a kollaborációs vádat is megkapták, a plakátfrontot pedig továbbra is a Fidesz és a Jobbik dominálja majd. Ez pedig kellemetlen perceket okozhat majd az MSZP miniszterelnök-jelöltjének.
- Az egész plakátszabályozási rendszer a Fidesz érdekét szolgálja, ez a változás mindent rendbe tett volna?
- Bonyolult kérdés, lehet érvelni minden álláspont mellett, arról viszont biztosan nincs szó, hogy a rossz helyzetet rosszabbá tette volna a javaslat. Az viszont abszurd, ha Simicska Lajos plakátjainak védelme lenne az ellenzékiség netovábbja.


Botka rendet tett

Megalakult kedden az MSZP legfőbb döntéshozó szerve a kampányban: az úgynevezett országos választási bizottság (ovb). Ennek feje a miniszterelnök-jelölt, Botka László, aki rögtön az első ülésen alaposan átrendezte a megszokott viszonyokat. Bár legalább tíz hónap van a választásokig, az MSZP máris átállt a kampányüzemmódra, és Botka vezetésével alakult meg egy ötfős, úgynevezett kampányigazgatóság is. Ennek tagjai Botka mellett Molnár Gyula pártelnök, Tóbiás József kampányfőnök, Kerényi György kommunikációs igazgató, illetve Ruff Bálint, a miniszterelnök-jelölt politikai főtanácsadója lesznek. A kampányigazgatóság érdekessége, hogy Tóbiás múlt héten még egészen más névsort talált és hirdetett ki a pártban.

Az Index úgy tudta, hogy meglepő visszatérők kerültek volna be az MSZP-s kampánystábba: a 2014-es választás kampányfőnöke, Molnár Zsolt, illetve Baja Ferenc, aki már Horn Gyula idején is kampányokat vezényelt. Botka viszont más felállásban gondolkodott, így Molnár és Baja nem került be a csapatba. Az ovb arról is döntött, hogy Botka és a párt kommunikációját teljesen átveszi a kommunikációs igazgató. Vagyis Kerényi tudta nélkül egyetlen testület, politikus nem adhat ki állásfoglalást, közleményt. Botka emellett teljes pénzügyi kontrollt kért és kapott. Tehát minden szocialista testület, a frakció, sőt az alapítvány szerződéseiről is tudni akar, és az utalások is csak az engedélyével történhetnek.

Négyszázmillió forintból újult meg az Egyesített Szent István és Szent László Kórház onkológiai osztálya. Az új épületet Balog Zoltán humán miniszter és Ónodi-Szűcs Zoltán egészségügyért felelős államtitkár avatta kedden. A Szent László kórház területén lévő úgynevezett 29-es épület csaknem három évig készült. Az új centrum mellett a 2016-ban hasnyálmirigyrákban elhunyt író, Eszterházy Péter nevét őrző parkot is kialakítottak.