;

VIZES VB 2017;

Fotók: Szalmás Péter

- Önmagukat legyőzni

Fantasztikus szaltók, a fizikai határokat átlépő ugrások kápráztatják el a szurkolókat az izgalmas versenyeken.

A műugráson belül három különböző magasságból van lehetőségük leugrani és gyakorlatot bemutatni a sportolóknak: egy, három és tíz méterről ugranak, utóbbit toronyugrásnak nevezik. Mindháromnak megvan a szépsége, illetve nehézsége is. A méteres magasságból leugorva kevesebb idő marad arra, hogy a versenyzők bemutathassák gyakorlataikat, míg ennek tízszereséről sokkal nehezebb hibátlan ugrást bemutatni.

A magyar csapat nemzetközileg is legismertebb és legelismertebb tagja Kormos Villő, olimpikon, illetve háromszoros Európa-bajnoki bronzérmes úgy kezdte az ismerkedést a sportággal, hogy először önmagát és félelmét kellett legyőzni, ahhoz, hogy le merjen ugrani a számára ma már világot jelentő deszkákról.

„Emlékszem, nagyon féltem, ráadásul tériszonyom is volt. Három méterről is úgy ugrottam le először, hogy kisétáltam a deszka végére, lenéztem, és kijelentettem: nekem ez túl magas. Aztán hátranéztem, de úgy tűnt, visszamenni még félelmetesebb lesz, így nem volt mit tenni, ugrottam” – utalt a kezdetekre a 16 évesen már az athéni olimpián is részt vevő sportoló.

A műugrók felkészülése mentálisan és fizikálisan is nagyon fontos. Rengeteget gyakorolnak szárazföldön, speciális tornateremben, gumiasztallal és biztosítókötéllel szoktak edzeni.

A Magyar Műugró Szakszövetség idén válogatott keretek helyett eseményre készülőket hirdetett. Az elsőben Gondos Flóra, Kormos Villő és Bóta Botond neve szerepel, tőlük várható elsődlegesen az eredményesebb szereplés, azonban a fiatalabbak is megmutathatják hazai környezetben, hogy mire képesek a sokévnyi gyakorlás és megnyert ifjúsági bajnokságok után. (x)

Pontozásos szépség
A műugrás a legszebb sportágak egyike, de egyben a legnehezebb is. A versenyzőknek minden tekintetben a maximumot kell nyújtaniuk, főként azért, mert pontozásos sportágról van szó. Az ugrók körében négy-féle irányt különböztetnek meg: előre-, hátra- vagy delfinugrással nyithatják gyakorlatukat, valamint kezdhetnek Auerbachhal. Előre ugrásnál a versenyző előre forog, míg hátra ugrásnál pont ellenkezőleg. A delfin során előre kell elugrani, de hátrafelé forogni, míg az Auerbach során az ugró vízzel szemben áll, az elrugaszkodást követően pedig hátrafelé forog vissza.
Nagy versenyeken hét-, szinkronugrásnál kilenc pontozóbíró értékel, egyenként maximum 10 pontot adhatnak egy-egy gyakorlatra. A minősítés során többek között az előre bejelentett ugrásfajta végrehajtását, a felugrást, a légmunkát és a vízbe érkezést, azaz a csobbanást figyelik a bírók. Az egyes ugrásfajták bonyolultságát nehézségi fokkal jelzik, ezzel szorozzák meg a bíróktól kapott összpontszámot. (A legmagasabb és legalacsonyabb bírói pontszámot nem veszik figyelembe az eredmény kiszámolásánál.)

A parlament pénteken újra szavaz a Fidesz plakáttörvényéről, amelyet Áder János köztársasági elnök küldött vissza az országgyűlés elé - emlékeztetett a DK közleményében, amiben jelezték: nemmel fognak szavazni.