A Fidesz még a héten szeretné elfogadni a plakáttörvényt. A lex csicskának is nevezett módosítás lényege: kampányidőszakon kívül betiltanák a politikai plakátokat a köztereken, vagyis így a Fidesz törvénnyel tudná megakadályozni, hogy a Jobbik ezernyi plakáttal árassza el az országot Simicska Lajos mahires tábláin.
Csakhogy a módosítás megszavazásához kétharmad kell, így a Fidesznek szüksége van ellenzéki szavazatokra is. Tehát újra a törvényhozás elé kerül a plakáttörvény, a Fidesz rendkívüli parlamenti ülést kezdeményezett péntekre.
Egybeesik a brüsszeli EU-csúcs pénteki munkaülése, illetve a plakáttörvényről szóló budapesti parlamenti szavazás, így korántsem biztos, hogy Orbán Viktor részt tud venni a pénteki rendkívüli ülésen. Havasi Bertalan, a kormányfő sajtófőnöke közleményben jelezte, hogy Orbán Viktor a Fidesz-frakció tagjaként a frakcióvezető utasításának megfelelően fog eljárni. Azaz a miniszterelnök elvileg ott lesz a szavazáson, ami egyébként nem lehetetlen, ha nem vesz részt egy-két pénteki programon Brüsszelben - számolgat a Magyar Nemzet. A lap szerint ha Orbán kihagyja például a reggeli munkareggelit, majd az azt követő sajtótájékoztatókat, akkor elcsípheti a Brussels Airlines 9.30-kor induló gépét Budapest felé, és menetrend szerint 11.20-kor a Liszt Ferenc repülőtéren lehet - már ha nem bérelnek neki magángépet. Kék villogóval, a sebességkorlátozásokat teljesen figyelmen kívül hagyva akár be is érhet 11.50-re az Országházba, ha pedig késik, a házelnök húzhatja egy kicsit az időt - fejtegetik. Havasi Bertalan azonban nyitva hagyta a kérdést: azt mondta, a döntés hamarosan meg fog születni, de ő is elismerte: teljesen logikus, hogy ha Orbán Viktor Brüsszelben tárgyal, akkor nem tud Budapesten szavazni, és ez fordítva is igaz.
Elsőre érdekesnek tűnhet, a Fidesznek miért vállalja újra a pofon kockázatát. Hiszen ha szerdán leszavazta az ellenzék a javaslatot, várhatóan rá következő pénteken sem fog másként tenni. Ám a színfalak mögött az Index információi szerint elég komoly alkudozások kezdődtek a Fidesz és néhány MSZP-s vezető között. Mivel nem tudja bizonyítani, a portál nem ír le neveket. De tény, hogy az MSZP hirtelen múlt pénteken előállt egy saját javaslattal, amelyet tárgyalási alapként tárt a nyilvánosság és a Fidesz elé.
Molnár Gyula pártelnök múlt héten jelentett be törvényjavaslatot a tiszta és egyenlő kampány érdekében, aminek támogatásával a szocialisták szerint a kormány bebizonyíthatja, hogy nem csak régi barátját akarja tönkretenni, a Jobbik pedig azt, hogy nem egy Simicska Lajosra épített "új csodafegyverrel" akar választást nyerni.
Az MSZP elnöke az államfő által az Országgyűlésnek visszaküldött a plakáttörvénnyel kapcsolatban elképesztőnek és felháborítónak nevezte, hogy a parlamentet "ráncigálják" és a köztársasági elnököt "kényszerítik, hogy rekordsebességgel visszadobjon egy törvényt", csak azért, hogy a két jobboldali párt megvívja harcát a nyilvánosság előtt arról, kié legyen Simicska Lajos öröksége.
Az ilyen MSZP-s javaslatokat a Fidesz rendszerint a startvonalnál lesöpri az asztalról, ezúttal viszont meglepő reakciók érkeztek: a KDNP jelezte, hogy nem zárkózik el, a Fidesz részéről pedig Kósa Lajos azt mondta, hogy tanulmányozzák, és bizakodását fejezte ki, hogy sikerül kompromisszumot összehozni, és meglesz a szükséges kétharmados támogatás.
A Jobbik megneszelte a dolgot, és rögtön Fidesz-MSZP alkuról kezdett beszélni, Volner János frakcióvezető "Paktumot kötött a Fidesz és az MSZP" címmel hirdetett keddre sajtótájékoztatót. Az MSZP keddi elnökségi ülésén pedig arról beszéltek volna a résztvevők, hogy alakítsák ki a pártnak kedvező narratívát: vagyis, hogy itt nem valami sötét alkuról van szó, hanem az MSZP megpróbál némileg jobb versenyhelyzetet kiharcolni magának.
Csakhogy az elnökségi ülésre az Index információi szerint betoppant Botka László miniszterelnök-jelölt, aki jelezte, hogy nem elfogadható számára a Fidesz-MSZP közös szavazás. Botka amellett érvelt, már a miniszterelnök-jelölti programjában is emellett állt ki, hogy el kell kerülni mindenféle kollaboráció látszatát is. Jelen esetben ugyanis hiába lesz az MSZP-nek kedvezőbb hirdetési környezet, ha közben az MSZP "elveszíti ellenzéki párt jellegét", és ezzel a húzással a Jobbik lesz a Fidesz legfőbb ellenfele.
Az MSZP nem nyújt be semmilyen javaslatot plakátügyben a pénteki rendkívüli parlamenti ülésre - mondta Nyakó István, az ellenzéki párt sajtófőnöke, aki arról is beszélt: Botka László egyértelművé tette a bizottság ülésén, hogy az MSZP nem adhat be olyan törvényjavaslatot az Országgyűlésnek, amely a Fidesz érdekében is állhat, amelyet a Fidesz is megszavazhatna és arra utasította a pártot, hogy vonja vissza korábbi javaslatát.
Botka az országos választási bizottság és előtte az elnökség ülésén is azt mondta: most és a jövőben sem fogadható el semmilyen együttműködés, és aki ezzel szembemegy, az ki lesz zárva az MSZP-ből - tolmácsolta az MSZP miniszterelnök-jelöltjének döntését Nyakó.
Lásd még: Botkáék mégsem nyújtanak be javaslatot a plakáttörvényhez
Botka nem válogatta be Molnár Zsoltot és Baja Ferencet
A portál úgy értesült, hogy Botka László úgy döntött, mégsem lesz a kampánycsapatban Molnár Zsolt, aki a 2014-es választási kampányban volt az MSZP kampányfőnöke, és Baja Ferenc sem, aki Horn Gyula minisztere is volt. Nincs szó hivatalos lecserélésről, mert hivatalosan nincs is kampányigazgatóság, Tóbiás József, a kampányfőnök tehát nem formálisan nevezte ki őket. Az ovb arról is döntött, hogy Botka és a párt kommunikációját teljesen átveszi a kommunikációs igazgató, vagyis Kerényi tudta nélkül egyetlen testület, politikus nem adhat ki állásfoglalást, közleményt.
Botka emellett teljes pénzügyi kontrollt kért. Ez azt jelenti, hogy minden szocialista testület, a frakció, sőt az alapítvány szerződéseiről is tudni akar, és az utalások is csak az engedélyével történhetnek - írja az Index.
Nyakó István, az MSZP sajtófőnöke a sajtótájékoztatóján jelentette be, hogy az országos választási bizottság ülésén döntöttek a kommunikációs iroda felállításáról, amelyet Kerényi György kommunikációs igazgató vezet. Ő dönt az MSZP központi szerveinek kommunikációjáról - ismertette. Nyakó István elmondta, felállították a párt országos kampányigazgatóságát, amelynek tagja Botka László mellett Molnár Gyula pártelnök, Tóbiás József kampányfőnök, Kerényi György kommunikációs igazgató és Ruff Bálint, a miniszterelnök-jelölt politikai főtanácsadója. Molnár Zsoltot és Baja Ferencet Nyakó sem említette a kampánystáb tagjai között.