A Bizottság tavaly nyilvánosságra hozott „téli csomagja” valós energiaárakat szorgalmaz – vázolta egy tegnapi háttérbeszélgetésen egy szakértőjük. A tarifák meghatározását kormányok helyett a piacra bíznák. Ekkor az ellátócégek a lehető legnagyobb költség- és árcsökkentéssel igyekeznének a fogyasztókat magukhoz csábítani. Az uniós javaslatcsomag az ellátórendszert leginkább a megújulóenergia-hasznosítás terjedésére készítené fel. Hangsúlyos pont a „fogyasztásszabályozás” - ami a mi éjszakai tarifánk egy fajta kiterjesztése –, a több államot egységként kezelő áramirányítás és az energiatakarékosság. Javaslataik fő célja a hatékonyabb és így az olcsóbb ellátás.
Ez szöges ellentétben áll a Fidesz-propaganda sugalmazásával, miszerint Brüsszel emelné a rezsit. Érveik szerint a piacosítás eddig mindig áremeléshez vezetett. Ez eddig se volt igaz, de most még egyértelműbb: Magyarországgal szemben a liberális ármegállapítású államok rezsije most épp zuhan.
A szakértő szerint, ha az Európa Tanács és az Európai Parlament végül az Orbán-kabinetnek nem tetsző változatot fogadná el, úgy az körülbelül 2028-ig egy bennünket elmarasztaló bírósági ítéletbe torkollhat, amit a tagállamok már „teljesíteni szoktak”.
Tegnap az Európai Fenntartható Energia Hét kezdetén tizenhárom uniós tagállam huszonegy szakmai szervezete (köztük a Magyar Energiahatékonysági Intézet Nonprofit Kft.) kiállt az unió megemelt – az Orbán-kabinet által ellenzett - energiahatékonysági céljai mellett. A magyar kormány mindemellett az USA kilépése ellenére kiállt a párizsi klímaegyezmény betartása mellett.