Mondjuk ki bátran: a Universal stúdió próbálkozása, hogy újjáélessze a jó öreg Múmia és szörnytársai franchise-t igencsak hamvába fulladt próbálkozás. Pedig megszerezték hozzá Hollywood talán egyetlen ma is gyakorló szupersztárját, Tom Cruise-t. Ő az a színész, aki képes a hátán elvinni egy filmet. Alex Kurtzman szuperprodukciója azonban olyan kínos blama, hogy számos szaklap szerint ez a csőd magával ránthatja magát a Cruise brandet is, mivel a film hatalmasat bukott a tengerentúlon.
De mi is ez a film, ami ennyire kiverte a biztosítékot? Érdekes elegye a klasszikus kalandfilmnek, a horrornak és a vígjátéknak – csak éppen a szó negatív értelmében. A történet fókuszában a Cruise által alakított Nick Morton áll, aki kincsvadászként Iránban kiás egy egyiptomi múmiát, de kiderül, hogy ezzel sikerült a halál istenét ránk szabadítania. Így kerül kapcsolatba Jekyll doktorral (Russel Crowe alakítása értelmezhetetlen), aki folyamatosan a gonoszról prédikál, ahelyett, hogy inkább a cselekményt mozdítaná előre. Ehhez jönnek az unalmas és aránytévesztett akciók. Rengeteg pénzt látunk a vásznon bármiféle értelem és érzelem nélkül elrepülni. Szinte fáj tudatában lenni a ténynek, hogy 125 millió dollár volt a büdzsé.
A nagy kérdés azonban az, hogy Tom Cruise mit keres egy ilyen szuperhős/gonosz moziban. Ő az az abszolút régi vágású filmsztár, aki a Top Gun után hosszú évekig mondta, hogy nem izgatják a folytatások – ehhez képes manapság nem győzi promotálni a több mint harminc év ráhagyással készülő második részt. Visszatérve a dicső múltra: a színész a tuti sikerek helyett bátran vállalt szerepet egyedi történetekben és viszonylag fiatalon olyan mozikat készített, mint az Esőember, a Született július 4-én, az Egy becsületbeli ügy, az Interjú a vámpírral vagy a Tágra zárt szemek. Nem mellékesen, ezek a filmek nemcsak jövedelmezőek, hanem igen jók is voltak. Cruise pedig színészként is komolyan vehető volt, nagy kár, hogy például a Magnóliáért nem kapott Oscart, de annyi biztos volt: ha ő valamiben benne volt, az biztos színvonalat jelentett.
Azután 2008-ban a Vasember váratlan sikere elhozta Hollywoodban mai napig dübörgő szuperhős korszakot és ez véget vetett a nagy színész egyéniségek korának, még a király is bajba került. Az utóbbi tíz évben kimagasló anyagi sikereket csak a Mission Impossible-széria hozott neki, melyben Ethan Hunt ügynökként tulajdonképpen James Bondabb James Bondnál. Szuperhős jelmezt eddig nem öltött fel, ehhez a mai napig tartja magát, de épp a Múmia lett volna a számára a menekülő út a szép új világban. Csakhogy erre a franchise-ra nem biztos, hogy hosszú távon számíthat. Kell egy új terv..., de addig is jöhet a már említett Top Gun folytatás és a Misssion Impossible hatodik része.