A szovjet megszállás emlékművének ügye nem tárgypontja az „orosz-magyar napirendnek”, a legmagasabb szinten folytatott tárgyalásokon nem érintették a témát – derült ki a budapesti orosz nagykövetség válaszából. A lapunknak adott rövid tájékoztatás ugyanakkor nem tért ki arra a kérdésünkre, hogy az orosz állam valamilyen formában kifejezte-e nemtetszését az emlékmű miatt.
Az V. kerületi önkormányzat – ahogyan arról a Népszava beszámolt – nem engedélyezte, hogy az eredeti terveknek megfelelően a Szabadság téren állítsák fel a szovjet megszállás áldozatainak emlékművét. Pedig a kormány által létrehozott Gulág Emlékbizottság előzőleg csaknem félmilliárd forinttal támogatta a szoborállítást. A kezdeményezők – a fideszes Menczer Erzsébet vezette SZORAKÉSZ, a Szovjetunióban Volt Magyar Politikai Rabok és Kényszermunkások Szervezete – szerint az önkormányzat az egyeztető tárgyalásokon nem emelt kifogást.
A SZORAKÉSZ arra készül, hogy újra a képviselő-testület elé áll a javaslattal. Kevés esély van rá, hogy az önkormányzat másodjára meggondolja magát. Ha netán mégis, akkor is jelentős lesz a csúszás: a novemberi átadás már aligha tartható.
Az emlékmű elkészítésére Kontur András kőszobrász kapott felkérést, aki – az érdekesség kedvéért említjük – a Fidesz munkástagozati elnökeként megismert Kontur Pál fia.
A szobrász néhány éve egy szerencsétlen eset kapcsán került reflektorfénybe. A Mindszenty József bíborosnak emléket állító alkotását 2013 nyarán avatták a XII. kerületben. Határidőre nem készült el teljesen. Miután véget ért a Kövér László, Pokorni Zoltán és Semjén Zsolt részvételével tartott avatási ceremónia, a balesetveszély elhárítása érdekében átmenetileg eltávolították a szobor fejét. A szervezésért felelős KDNP szabadkozott, a fej nélküli kompozíciót ábrázoló fotó feltűnést keltett a sajtóban.
A malőr nem törte derékba Kontur András karrierjét. Ez abból is jól látszik, hogy megbízták egy olyan kényes feladattal, amilyen a szovjet megszállási emlékmű művészi kivitelezése.
Az áldozati obeliszk pontosan ugyanolyan magas lenne, mint a tér szemközti oldalán lévő, fehér színű szovjet hősi emlékmű. A jelképes üzenetet erősítendő Kontur alkotása fekete gránitból készülne.
Megkérdeztük Kontur Andrást, hogy – ha a Szabadság tér nem jön össze – egy másik helyszín adottságaihoz igazodva módosítja-e a szobortervet. A Mindszenty-szobor körüli anomáliákra utalva arra is kíváncsiak voltunk, nem érzi-e úgy, hogy átok ül rajta. Beszélgetésünk után jóváhagyásra átküldtük Kontur Andrásnak a nyilatkozatát. A szobrász közölte, hogy csupán egyetlen neki tulajdonítható mondat megjelenéséhez járul hozzá: „nem nyilatkozom”.
Az önkormányzat Szentgyörgyvölgyi Péter fideszes polgármester előterjesztésére, műszaki okokra hivatkozva utasította el a szoborállításhoz szükséges tulajdonosi hozzájárulást. Nagy valószínűséggel azonban politikai-diplomáciai okok állnak a háttérben. A feltételezést erősíti, hogy hiába tudakoltuk, miféle műszaki nehézségekre kellene gondolnunk, a polgármester eddig nem reagált megkeresésünkre.