Több amerikai városban – New Yorkban, Washingtonban a Fehér Ház előtt, Miamiban, San Diegóban és másutt – tüntetéseket tartottak azt követően, hogy Donald Trump közölte, az Egyesült Államok felmondja a 2015-ben megkötött történelmi klímamegállapodást, amelynek elfogadtatásában elődje, Barack Obama vezető szerepet játszott. A volt elnök sajnálkozását fejezte ki. „Még ha ez a kormányzat csatlakozik is ahhoz a maroknyi államhoz, amely nem törődik a jövővel, biztos vagyok benne, hogy a szövetségi államok, az amerikai városok, a vállalkozások továbbra is élen járnak majd a következő generációk védelmében” – közölte.
Amerikai városok, államok és vállalatok képviselői tervet készülnek benyújtani az ENSZ-nek, amelyben kiállnak az Egyesült Államok által a párizsi egyezményben vállalt korlátozások betartása mellett – jelentette a The New York Times. Eddig 30 város polgármestere, három állam kormányzója, több mint 80 egyetem vezetője, s több mint 100 nagyvállalat csatlakozott a kezdeményezéshez. Michael Bloomberg volt New York-i polgármester szerint e vállalások együttesen meg is haladhatják az eredeti tervet: 2025-ig az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának 26-28 százalékos csökkentését ígérte az Egyesült Államok a 2005-ös szinthez képest. Kalifornia, New York és Washington állam, Los Angeles, Atlanta és Salt Lake City is csatlakozott a többi között, s az a Pittsburgh is, amelyet Trump a beszédében idézett, mondván: „Nem azért választottak meg, hogy Párizs, hanem azért, hogy Pittsburgh érdekeit védelmezzem”. A város nem kér Trump védelméből, továbbra is kitartanak a klímacélok teljesítése mellett. Elon Musk, a Tesla vezetője, s Robert Iger, a Disney főnöke egyaránt bejelentette, kilépnek Trump fehér házi tanácsadó testületéből.
Trump a klímadöntés bejelentése után telefonon beszélt Angela Merkel német kancellárral, Emmanuel Macron francia elnökkel, Theresa May brit, valamint Justin Trudeau kanadai kormányfővel. Noha az amerikai elnök felvetette, hogy kész újratárgyalni az egyezményt, Merkel, Macron és Paolo Gentiloni olasz kormányfő közös nyilatkozatban utasította el a bolygó jövője szempontjából kulcsfontosságú nemzetközi megállapodás újratárgyalásának lehetőségét. Angela Merkel közölte: "A washingtoni döntés nem tartóztatja fel a Föld védelme mellett elkötelezett erőket". Csalódottan nyilatkozott Theresa May is, mondván, az egyezmény garantálja a jövendő generációk biztonságát. Emmanuel Macron szerint az amerikai elnök hibát követett el. A francia elnök Trump kedvelt fordulatát használta fel: "Valamennyiünk kötelessége, hogy a bolygót naggyá tegyük!"
Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közölte: "Megingathatatlan az unió elkötelezettsége. Az EU továbbra is vezetni fogja a kílmaváltozás elleni harcot. Az Európai Unió és Kína minden korábbinál fontosabbnak tartja a fellépést a klímaváltozás ellen és az átállást a tiszta energiára" - olvasható a nyilatkozatban, amelyet Li Ko-csiang kínai kormányfő, valamint Donald Tusk, az Európai Tanács és Juncker írt alá. Aszo Taro japán pénzügyminiszter hangsúlyozta, nem csupán csalódott, hanem dühös is a washingtoni döntés miatt. Elkeseredetten reagáltak a kis szigetállamok vezetői, akik számára egzisztenciális kérdés a klímavédelem. Hilda Heine, a Marshall-szigetek elnöke rámutatott: "Komolyan aggódunk, mivel a klímaváltozás frontvonalában élünk."