A bejelentés miatt csütörtökön felfüggesztették a Konzum-részvények kereskedelmét. A bejelentés ugyanakkor nem okozott nagy meglepetést: a piacon már régóta rebesgették, hogy kormányközeli kézbe kerül majd az MKB. Sőt, a 45 százalékos részesedését most eladó Metis tőkealapről is tudni vélték a piacon, hogy kezdettől a Mészáros-Orbán kör állt mögötte.
Más szóval: most annyi történt, hogy Mészárosék is előléptek az árnyékból és nyíltan is tulajdonosok lettek az MKB-ban.
Az MKB Bankot 2014-ben vette meg a Magyar Állam korábbi bajor tulajdonosától. A bank akkor már igen rossz lábakon állott, százmilliárdos veszteségeket termelt. A Magyar Nemzeti bank szanálási eljárás alá vonta az MKB-t, majd egy értékesítési folyamat révén eladták a bankot.
Idővel egyre több jel utalt arra, hogy az MKB a Fidesz-hátország házibankja lesz, így az Eximbank mellett az MKB finanszírozta Andy Vajnának a TV2 megvásárlását, de beszállt az Origo megvásárlásába is.
Később az egyik felvásárló, strómangyanús indiai üzletembertől a bankot elnök-vezérigazgatóként reorganizáló Balog Ádám, illetve Matolcsy György unokatestvére Szemerey Tamás vásárolta meg a bank 30 százalékát.
A helyzet sajátossága – bár a hitelintézeti törvény nem tiltja – hogy az új tulajdonos, Mészáros vállalkozásainak egy részét is az MKB hitelezi. Így a felcsúti polgármester keményítőüzeme is 15 milliárdhoz jutott.