Tetemes, egymilliárd forinthoz közelítő tartozást talált az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) gazdálkodását átvilágító független könyvvizsgáló. Jelentése szerint az előző vezetés, valamint a képviselő-testület és a pénzügyi bizottság „ellenőrzési eljárásainak elmaradása, továbbá a jogszabályoknak nem megfelelő gazdálkodása következtében” tavaly év végén az ORÖ tartozása 943 millió forint volt. Ebből 855 milliót nem rögzítettek a könyvekben.
A könyvvizsgáló hangsúlyozta, hogy csak korlátozottan tudott eleget tenni feladatának: részben az időhiány miatt, részben pedig azért, mert az egyik állami támogatású projekttel kapcsolatos iratanyagot az adóhatóság lefoglalta és elvitte. Annyi a hozzáférhető információk alapján is elmondható, hogy ilyen mértékű tartozás mellett erősen kétséges, milyen módon tudja folytatni tevékenységét az országos önkormányzat.
Az ORÖ képviselői nem sokkal a közgyűlés előtt kapták meg a jelentést. A testület tagjait azonban érezhetően jobban foglalkoztatta a Fidesz és a Lungo Drom választási megállapodása, jelesül az, hogy Farkas Flórián politikai rehabilitálása mennyiben lesz hatással az ORÖ-n belüli erőviszonyokra. Úgy vettük észre, hogy a Farkassal szemben álló tábor egy része beletörődve, másik része felháborodva fogadta a választási együttműködés hírét.
Beszéltünk olyan képviselővel is, aki próbálta elképzelni, milyen arcot vágott Kövér László, amikor megtudta, hogy a kormánypárt nevében neki kell aláírnia a megállapodást. Nem az együttműködéssel van baj – fejtegette egy másik ORÖ-tag –, hanem azzal, hogy a Lungo Drom még mindig nem váltotta le Farkas Flóriánt.
A közgyűlés több mint félórás késéssel kezdődött, és a sajtó számára nem tartott sokáig. Rögtön a köszöntő után Szilárdi László (Lungo Drom) zárt ülés elrendelését javasolta, amit a többség megszavazott. Makai István, a Roma Polgári Tömörülés elnöke jogsértőnek nevezte a határozatot: a szervezeti és működési szabályzat értelmében ugyanis csak egyes napirendi pontok esetében, személyi vagy pénzügyi kérdésekben lehet zárt ülést tartani. „Mi ez? Hol élünk?” – protestált több ellenzéki képviselőhöz hasonlóan Vajda László is.
A pulpituson helyet foglaló ügyvéd közölte, hogy ilyen körülmények között szerinte sincs lehetőség zárt ülést elrendelni. Másfelől viszont a közgyűlés úgy dönt, ahogyan akar: a döntést végre kell hajtani. Némi kiabálás után Balogh János, az ORÖ elnöke megkérte az újságírókat, hogy menjenek ki a teremből. Tiltakozásul két képviselő, Aba-Horváth István és Ajtai Tibor is elhagyta a közgyűlést.
Utólag Makai István arról tájékoztatta lapunkat, hogy a zárt ajtók mögött csillapodtak az indulatok. A testület többsége végül megszavazta az előző évről szóló pénzügyi beszámolót, amely tartalmazza a közel egymilliárdos visszafizetési kötelezettséget.
Pénzügyi beszámolója szerint jól ment tavaly a Civil Összefogás Fórumnak (CÖF). A kormánypárti szervezet – illetve annak alapítványa, a Civil Összefogás Közhasznú Alapítvány (CÖKA) – 582 millió forintot kapott. Ahogyan arról a nyilvánosság már értesülhetett, a Magyar Villamos Művektől (MVM Zrt.) 508 millió forint érkezett: ez jelenti a legnagyobb tételt. A hivatalos indoklás szerint a kiemelkedően nagy támogatás a CÖF „civil missziójának” munkáját hivatott segíteni. A Fidesz pártalapítványa, a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány 45 millió forinttal járult hozzá a CÖF munkasikereihez. A pénzt a „Kárpát-medence civil szervezeteinek együttműködésének koordinálására” adták.
A közhasznúsági jelentésben Csizmadia László, a CÖKA kuratóriumi elnöke hangsúlyozta, hogy a pártalapítványtól kapott „támogatásunkkal a legszigorúbb pénzügyi szabályozás mellett elkülönítve is elszámolunk”.
A CÖF 2013-ban mintegy 310 millió, 2014-ben 260 millió, 2015-ben 55 millió forinttal gazdálkodhatott. A 2016-os csaknem 600 millió forinttal a CÖF kiugróan jó évet zárt.