- Nem tudtam, mi ez a nagy durranás. A szobában ültem, egy interjúra készültem a tévében. Egyszer csak összeomlottak a falak, és fatáblák estek ránk. Beszorultam a törmelék alá. Aztán láttam, hogy emberek fekszenek a földön, és minden véres – mondta egy túlélő. Hónapok óta ez volt a legsúlyosabb merénylet, amit az afgán fővárosban követtek el. Az áldozatok és a sebesültek száma azért rendkívül magas, mert a reggeli csúcsforgalom idején robbantották fel a bombát. - Éppen az irodába indultam, egy telefontársaságnak dolgozom. Már a kocsiban ültem amikor a bomba felrobbant – mondta egy sebesült. A merényletben legkevesebb nyolcvanan, főleg civilek haltak meg, több száz ember megsebesült. A támadásért senki sem vállalta a felelősséget, a szélsőséges tálibok tagadják, hogy közük lenne a robbantáshoz.
Berlinben összehívták a tárca válságstábját
Az MTI híradása szerint a német külügyminiszter közölte: a merénylet után a nagykövetség valamennyi munkatársát biztonságba helyezték, Berlinben pedig összehívták a tárca válságstábját. Németország továbbra is elkötelezetten támogatja az afgán kormányt az ország stabilizálásában, és ezen "cseppet sem változtatnak" a "megvetésre méltó" támadások - hangsúlyozta Sigmar Gabriel.
A német diplomácia vezetője kifejezte részvétét az áldozatoknak, a sebesülteknek és a hozzátartozóknak és a legélesebben elítélte a merényletet, amely szavai szerint különösen visszataszító, mert civilek és olyan emberek ellen irányult, akik éppen azért vannak Afganisztánban, hogy a helyiekkel együtt az ország "jobb jövőjéért dolgozzanak". Angela Merkel kancellár a városi önkormányzatok szövetségének (Deutscher Städtetag) közgyűlésén mondott beszédében a kabuli robbantásra kitérve hangsúlyozta: "az ilyen pillanatokban ismét megmutatkozik, hogy a terrorizmus nem ismer határokat" és "mindannyiunk ellen irányul, mindegy, hogy Manchesterben, Berlinben, Párizsban, Isztambulban, Szentpéterváron vagy mint ma, Kabulban".
Azonban a részvét és a gyász is határokon átívelően egyesíti az embereket, és megerősíti határozottságukat. Így a kabuli támadók is csak azt érték el, hogy "folytatjuk a harcot a terrorizmus ellen, és meg is nyerjük" - jelentette ki a német kancellár. Német hírtelevíziók helyszíni jelentései alapján a terrorcselekményt közvetlenül a nagykövetség előtt hajtották végre. Az épületegyüttesben súlyos károk keletkeztek, annak ellenére, hogy a robbantások erejének tompítását szolgáló védőfal veszi körül.
A berlini kormányszóvivői tájékoztatón Maria Adebahr, a külügyminisztérium helyetteses szóvivője elmondta, egyelőre nem tudni, hogy célzottan a nagykövetség ellen irányult-e a támadás. A robbantásban egy német munkatárs könnyebben, egy helyi, afgán alkalmazott súlyosan megsebesült, továbbá életét vesztette egy külső afgán biztonsági cég fegyveres őre. A külképviseleten egyelőre szünetel az ügyfélfogadás.
A támadás felerősítette a németországi közéleti vitát arról, hogy szabad-e visszaküldeni Afganisztánba elutasított menedékkérőket. A hatóságok éppen szerdára tervezték egy újabb csoport elutasított afgán menedékkérő hazatoloncolását repülővel. A járat indítását elhalasztották - jelentette be Johannes Dimroth, a belügyminisztérium szóvivője. Kitérő választ adott az Afganisztán biztonságával kapcsolatos német kormányzati értékelést firtató kérdésekre, mint mondta, folyamatosan figyelemmel követik és értékelik a helyzetet.
Ulrike Demmer helyettes kormányszóvivő hozzátette: Afganisztánban békés vidékek mellett vannak kevéssé biztonságos térségek, és erősek a regionális eltérések, de nem szabad megfeledkezni arról, hogy hétszer nagyobb, mint Németország.
Az afgán hatóságok első adatai szerint a merényletet egy tartálykocsival hajtották végre, amelyben mintegy 1500 kilogramm robbanóanyagot helyeztek el. Az elkövetők ismeretlenek. A robbantásban legkevesebb 80 ember meghalt és 350-nél is többen megsebesültek. A támadást a délelőtti csúcsforgalom idején hajtották végre a diplomáciai negyedben. A német nagykövetség mellet más fontos létesítmények is megrongálódtak.
A muzulmán böjti hónap, a ramadán elején elkövetett merénylet volt az utóbbi időszak egyik legtöbb halálos áldozattal járó terrorcselekménye Afganisztánban.