menekültek;Líbia;

A Földközi-tengeren sodródó menekültek gyakran sosem érik el az európai partokat FOTÓ: GETTY IMAGES/CHRIS MCGRATH

- Undorító körülmények között a menekültek

Ürülékben úszó fogdákban tartanak fogva menekülteket Líbiában. A lapunknak nyilatkozó szemtanú szerint a válságra a legális útvonalak jelenthetnek megoldást.

Az Orvosok Határok Nélkül (MSF) nemzetközi egészségügyi segélyszervezet németországi vezetőjeként Tankred Stöbe több katasztrófaövezetet megjárt már, de arra a látványra ő sem volt felkészülve, ami a Miszráta és Tripoli közt fekvő líbiai fogdában várta. „Mintegy negyven nigériai fiatalt tartottak fogva, borzasztó körülmények között. Az egész egységben egy fürdőszoba volt, ami úszott az ürülékben és a vizeletben. Elviselhetetlen volt a bűz. ’Kérem, vigyen minket haza Nigériába’, könyörögtek nekem sírva a fiatalok. Már egy hónapja tartották őket fogva, és nem tudták, hogy mikor szabadulnak – számolt be lapunknak Tankred Stöbe januári látogatásáról.

A Berlinből telefonon nyilatkozó orvos legutóbb három hónapja járt az észak-afrikai országban, amely számos menekült számára az utolsó állomás, mielőtt átkelne a Földközi-tengeren, hogy eljusson Európába. Stöbe tapasztalatai szerint ezek a menekültek, és a Líbiában dolgozó fekete-afrikai, pakisztáni és bangladesi vendégmunkások vannak a legkiszolgáltatottabb helyzetben, hiszen állampolgárság nélkül gyakorlatilag nincsenek jogaik. A polgárháború sújtotta ország „hatóságai” ki is használják a helyzetet. „Találomra összeszedik őket az utcán, és a fogdákba viszik őket… Öt ilyen egységben jártam, de egyikben sem voltak elfogadhatóak a körülmények. Többnyire hatalmas termekbe zárják az embereket, ahol alig van természetes fény. Ha szerencséjük van, több ezer emberre jut egy-két WC és tusoló, bár általában ezek nem működnek” – mondta a Népszavának Stöbe, akinek szavait megerősítette egy, az El País spanyol napilap birtokába jutott, európai uniós embercsempészetről szóló hírszerzési jelentés is.

Stöbe sem volt felkészülve erre a látványra FOTÓ: TANKRED STÖBE/MSF

Stöbe sem volt felkészülve erre a látványra FOTÓ: TANKRED STÖBE/MSF

A frissen publikált dokumentum szerint a német orvos által is felkeresett „hivatalos” fogdák mellett számos olyan börtön van, amelyet embercsempészek üzemeltetnek, s onnan csak pénzért engedik szabadon a menekülteket. Nem tudni, hogy a „hivatalos” fogdákban is működik-e a váltságdíjas gyakorlat, de nem elképzelhetetlen, tekintve, hogy Líbiában Moamer Kadhafi 2011-es megbuktatása óta káosz uralkodik. Jelenleg is két kormány működik párhuzamosan, s ezeken kívül törzsi csoportok és szélsőséges iszlamisták versengenek egymással a hatalomért. Az elmúlt években az embercsempészet melegágya lett Líbia: az Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség (Frontex) becslései szerint csak 2015-ben 4 milliárd eurós jövedelmet generált a régiós embercsempész hálózatoknak, hogy Európába juttattak menekülteket. Már akiket sikerült.

„Negyedik éve, hogy évről-évre egyre többen halnak meg Európa határainál. Ez a legveszélyesebb menekültútvonal az egész világon... idén is arra számítunk, hogy rengetegen kísérelik meg az átkelést” – mondta Ströbe, aki szerint ez is jelzi, hogy a migrációs hullámot nem fékezte meg sem a balkáni útvonal lezárása, sem az EU Törökországgal kötött megállapodása.

Az orvos szerint humanitárius szempontból az jelenthet megoldást, ha biztonságos, legális útvonalakat hoznak létre, hogy menekülstátusért folyamodjanak az emberek, amelyhez a nemzetközi egyezmények értelmében joguk van. „Rendkívül cinikus dolog, hogy csak azok folyamodhatnak menekültstátusért, akik túlélik az átkelést a Földközi-tengeren. Ha erre lehetőséget biztosítanának Európán kívül, s ott elbírálnák a kérelmüket, akkor azokat, akik valóban jogosultak, repülőn vagy hajón elszállíthatnák Európába” – magyarázta Ströbe, aki ugyanakkor úgy látja, hogy egy ilyen megoldás aligha van kilátásban most a kontinensen. „Úgy látszik, egy dologban értenek mostanában egyet Európában: az összes határ lezárásában.”

Célkeresztben a civilek

Az utóbbi időben mind gyakrabban vádolják azzal a tengeren sodródó menekültek segítségére siető civil mentőegységeket, hogy az embercsempészek munkáját segítik. Tankred Stöbe azonban úgy látja: a Európai Határ- és Partvédelmi Ügynökség és az európai hatóságok felelőssége lenne, hogy kimentsék az embereket, ám nem tesznek eleget kötelességüknek.

„Ahelyett, hogy beismernék, hogy nem képesek ellátni a feladatukat, vagy nincs meg a kellő politikai akarat, a civileket vádolják. Ha az MSF-hez hasonló civil szervezetek nem mentenék ki a menekülteket, még többen vesznének oka” – mondta lapunknak Stöbe.

Lemondott a Fehér Ház kommunikációs igazgatója. Mike Dubke még május 18-án, Trump elnök európai körútja előtt nyújtotta be lemondását, az erről szóló információ azonban csak kedden került nyilvánosságra.