Totális félreértése a hatékony drogpolitikának a kormány terve, amelyben - fittyet hányva a szakmai véleményekre - az elrettentés eszközéhez nyúlnak, hogy megóvják a fiatalokat a kábítószerektől. Rétvári Bence a minap bejelentette: a Legyen más a szenvedélyed! 2. című projekt keretében 1,9 milliárd forintot fordítanak a gyermekotthonban élő fiatalok droghasználatának megelőzésére. Az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára arról is beszélt, a "liberális kormányzatokkal szemben" ők nem az ártalomcsökkentésben, hanem a felépülésközpontú megközelítésben, a szermentes életben hisznek.
Rétvári nyilatkozata szerint tehát az első Orbán-kormány is liberális volt, melynek regnálása idején, 2000-ben fogadták el teljes politikai konszenzussal Magyarország első drogstratégiáját, amely egészen 2009-ig határozta meg a hazai drogpolitikát, s amelyben az ártalomcsökkentés kiemelkedő szerepet kapott. Az új Nemzeti Drogellenes Stratégia pedig 2013-ban, tehát a második Orbán-kormány alatt lépett hatályba, melyben kiemelték a zenés, táncos szórakozóhelyeken végzett ártalomcsökkentő tevékenység fontosságát (Egészségfejlesztés és kábítószer-megelőzés fejezet), valamint hangsúlyozták, hogy a felépülésközpontú szemlélet alapján működő kezelési láncnak az ártalomcsökkentő programok is fontos részei, sőt annak első állomását jelentik (Kezelés, ellátás, felépülés című fejezet).
A kormány tehát nemcsak a szakmának, de önmagának is ellentmondva költ el milliárdokat bizonytalan eredményű programokra. Rétvári hangsúlyozta, a gyermekotthonokban "tájékoztató vagy elrettentő kampányokkal" hívják majd fel a fiatalok figyelmét arra, milyen veszélyek leselkednek azokra, akik kábítószerhez nyúlnak. Holott szakértők már évek óta hangsúlyozzák, hogy az elrettentés nem hatékony, sőt a leginkább veszélyeztetett kamaszkorúak körében akár a céllal ellentétes hatása is lehet.
"Azok a fiatalok, akik már személyes tapasztalattal is rendelkeznek ezen a téren, nem tartják hitelesnek a negatív hatásokra kiélezett tájékoztatókat. A jelentős összeget puszta tájékoztatás és elrettentés helyett szakmai igényű egészségfejlesztő programokra is lehetne fordítani, ami nem pusztán az egyes drogok hatásait szajkózza, hanem általában segíti a fiatalokat abban, hogy döntéseik az egészséges életmódot célozzák" - vélekedett Kardos Tamás. A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) drogpolitikai programvezetője arra is felhívta a figyelmet, iskolai drogprevencióra nagyon keveset költ az állam, országosan mindössze százmillió forint körüli összegeket évente, így az iskolák többségéből ezek ki is szorultak.