MET-nyereség;

- Meglepetést keltett a MET-nyereség esése

Tavaly a 2015-ös mintegy félmilliárd forintról körülbelül százmillió forintra esett a MET Magyarország Kft. adózott eredménye - derül ki az Igazságügyi Minisztériumhoz tegnap leadott, amúgy euróban nyilvántartott adataikból. Lapunk kérdésére az Orbán Viktor kormányfőhöz közel álló gázkereskedőnél az eredményesést az élesedő versennyel és az így elérhető egyre szűkebb árréssel indokolták. Ez azért fura, mert a könyvek tanúsága szerint a társaság alaptevékenységéből még több mint kétmilliárdos hasznot húzott, amit csak a különböző pénzügyi műveletek rontottak le szinte nullára.

A cég - amely offshore-szerű áttételeken keresztül mások mellett Garancsi István, Nagy György és az orosz Ilja Trubnyikov résztulajdona - közel kétmilliárd forintos eredménytartalékát is elveszítette. A mintegy 180 milliárdot kitevő 2015-ös forgalom viszont tavaly körülbelül 190 milliárdra emelkedett. Míg tavalyelőtt a bevétel kevesebb mint harmada származott külföldről (azon belül is az EU-n kívülről), addig 2016-ban már több mint a fele. A bevétel 2 százaléka árameladásból származott.

A közvetlen tulajdonos - a svájci MET Holding AG - a nyereséget osztalékként teljes egészében felvette. A kft. amúgy 16 milliárddal tartozik is anyagvállalatának. A MET-et nyolc éve alapította a Mol. Az olajcég az említett notabilitások mellett azóta is megőrzött 40 százaléknyi részt. A gázkereskedő szekere korábban sokkal jobban ment: nyereségük 2012-ben még 49 milliárdra rúgott. Ezt akkor többen összefüggésbe hozták az állami MVM Magyar Villamos Művekkel kötött bonyolult, elemzők szerint leginkább a MET-nek gyümölcsöző gázszerződésrendszerrel. Azóta a csoport központja a svájci Zugba került. Ennek köszönhetően nyilatkozataik szerint immár számos államban kereskednek az energiával. A MET belföldön is terjeszkedik: neve legutóbb az ország második legnagyobb áramtermelője, a Mátrai Erőmű vevőjelöltjeként bukkant fel.

A MET anyagunk kapcsán leszögezte: a 2012-es nyereség számos tagvállalatuk több éves eredménye, amit csak a kft.-hez könyveltek, így annak "értelemszerűen" nincs köze az MVM-szerződésekhez.

A MET Magyarország 2011-ben 13, 2012-ben 49, 2013-ban 4,2 milliárd, 2014-ben mintegy 400 millió, 2015-ben körülbelül 500 millió, tavaly pedig közel százmilliós nyereséget mutatott fel.

Havi bruttó 200 ezer forintos fizetést harcolnának ki a Tesco kereskedelmi lánc jelenleg 161 ezer forintot kereső munkavállalóinak – ezt Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének (KDFSZ) elnöke mondta a hvg.hu-nak.