A Magyar Nemzet írta meg, hogy a napokban küldemény érkezett fideszes vezetésű önkormányzatokhoz, melyben arról adtak részletes útmutatást a települések vezetőinek, hogyan tudnak kilépni MÖSZ-ből. „A Magyar Önkormányzatok Szövetsége addig tudott hatékony munkát végezni, amíg pártsemlegesen, valóban az egész önkormányzati szektor érdekeit képviselte. Azzal, hogy a Szövetség elnöke egy új ellenzéki párt elnökeként lépett színre, az önkormányzati szövetség is óhatatlanul a napi pártpolitikai küzdelem részévé vált. Ezzel a lépéssel sérült a szövetség függetlensége, melynek egyenes következménye, hogy a jövőben már nem tudja hatékonyan ellátni a szektori érdekképviseletet. Mindezek fényében javasoljuk a Magyar Önkormányzatok Szövetségéből való kilépést” - állt a levélben.
"Ez badarság, hisz több, mint húsz éve élek és dolgozom politikusként, országgyűlési képviselője, alelnöke voltam az MDF-nek. Korábban miért nem volt gond, hogy ilyen pozícióból vezettem a szövetséget" - kérdezett vissza a Népszavának Gémesi György, Gödöllő polgármestere. Szavai szerint egy önkormányzati szövetség sosem pártok, hanem a településeken élők érdekeit képviseli, s ilyen tekintetben ő maga is szét tudja választani szakmai és a politikai énjét. "Csak az Új Kezdet párttagság jelent gondot egy önkormányzati szövetség élén? A Fideszé nem? Szita Károly, Kaposvár polgármestere, a Megyei Jogú Városok Szövetsége elnöke Fidesz-tag. Schmidt Jenő, a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége elnöke szintén, miként Lipők Sándor, a Kisvárosi Önkormányzatok Országos Érdekszövetsége elnöke is fideszes. Velük miért nincs baj" - háborgott Gémesi. Szerinte néhány vakbuzgó önkormányzat már teljesítette is a „parancsot”, s kilépett a MÖSZ-ből: például a budapesti V. kerület, Dunaújváros vagy épp Kőszeg.
Schmidt Jenő, a TÖOSZ elnöke szerint nem véletlen, hogy gyengítenék Gémesit
"Egy normális demokráciában, ahol a politika nem itatja át ennyire a mindennapokat, és nincs két térfélre szakadva az ország, semmi gond nem lenne azzal, hogy egy új pártot alapító politikus egyben egy önkormányzati szövetséget is képvisel – mondta lapunknak Schmidt Jenő a TÖOSZ elnöke, a Somogy megyei Tab fideszes polgármestere. "A miénk azonban nem ilyen demokrácia, a kormány pedig támadást sejt minden olyan formáció mögött, amely rá nézve cseppet is veszélyes lehet" – tette hozzá. Szavai szerint a hatalom mindig igyekezett gyengíteni a polgármesterek befolyását, legfeljebb a mostani az elődeinél erőteljesebben teszi ezt. "Egy polgármester mobiltelefonnal, autóval, irodával, apparátussal felszerelve potenciális ellenfél lehet vidéken, pláne, ha még szövetségbe is tömörül" – érvelt. Hozzátette: Gémesi is polgármesterekkel kezdte a pártépítést, s igyekszik azokat megszólítani, akik épp az önkormányzatokat érintő negatív intézkedések miatt fordultak el a mostani kormánytól – nem véletlen, hogy a túlsó térfélen emiatt most összezárnak ellene, s gyengíteni igyekeznek a pozícióját.