Kinek is lenne nagyobb rálátása a Cinefondationnak nevezett szekció ifjú művészeire, ha nem Gilles Jacobnak, aki 1978-2014-ig volt a Cannes-i Filmfesztivál igazgatója, most pedig a világon egyedülálló kezdeményezés, a Cinefondation elnöke. A szekció a fiatal tehetségek felfedezését tűzte zászlajára és már sok világhírűvé lett rendező első lépéseit egyengette. Itt mutatkozhatott be évekkel ezelőtt Mundruczó Kornél is.
Az alapítvány elnöke a Népszava kérdésére úgy fogalmazott, hogy ha olykor felbukkan egy De Oliveira, egy új Tarkovszkij, Fellini vagy Bertolucci, az nem ritkán épp a Cinefondation érdeme. Nagyon sokat tesznek azért, hogy észrevegyék, felfedezzék a jövő nagy tehetségeit. A fiatalok közül pályázatok alapján válogatnak. A kiválasztottak elmehetnek Cannes-ba, ahol az Atelier abban nyújt segítséget, hogy befejezhessék a filmjüket, ha erre nem kaptak több anyagi lehetőséget. Az egyöntetű döntés azt célozza, hogy segítse felszínre kerülni az újabb és újabb generációk tehetségeit.
“Persze olykor kritizálnak bennünket – mondta Gilles Jacob - ,mondván, hogy már egy hatalmas cirkusszá váltunk, ahol rengeteg az ember, rengeteg pénz forog, és egyáltalán minden nagyon sok, ami akár igaz is lehet, mégis mindez az eredeti célunkat szolgálja.”
A Népszava azt is firtatta, milyennek találja az elnök az idei felhozatalt. Gilles Jacob rendkívül színvonalasnak ítélte az idei mezőnyt. A világ minden táját képviselte az a 18 film, amelyet bemutattak a különböző filmiskolák növendékeinek alkotásaiból. Arra is igen büszkék, hogy a mostani nagy versenyben és más szekciókban részt vett rendezők közül nem egyet évekkel ezelőtt ők segítettek megismertetni a nagyvilággal.