Háromszorosára nőtt a mobil zsarolóvírusok száma az első néhány hónapban a tavalyi év azonos időszakához képest - derült ki a Kaspersky Lab friss jelentéséből. A cég által észlelt kártékony programok száma összesen 218 625, ezzel szemben a tavalyi év ugyanezen időszakában 61 832 malware-t (káros szoftver) regisztráltak a cég szakemberei.
A legtöbb észlelt zsarolóvírus - az összes mintegy 86 százaléka - a Congur családhoz tartozott. Ezek olyan blokkoló programok, amelyek beállítják vagy visszaállítják az adott készülék PIN-kódját, így a támadók rendszergazda szintű jogosultsággal rendelkeznek. A rosszindulatú program egyes változatai további jogokat szereznek azért, hogy a következő moduljukat a rendszer olyan mappájába telepítsék, ahonnan szinte lehetetlen eltávolítani.
Roman Unuchek, a Kaspersky Lab senior malware elemzője szerint a mobilkészülékeket célzó zsaroló támadások száma is megnőtt, új vírus-családok, és módosítások jelentek meg
A Congur népszerűsége ellenére továbbra is a Trojan-Ransom.AndroidOS.Fusob.h nevű trójai maradt a legelterjedtebb mobil zsarolóprogram, az áldozatok mintegy felét (45 százalék) ez a vírus támadta meg. A trójai elindulása után rendszergazdai jogosultságokat kér, adatokat gyűjt össze a készülékről, például GPS-koordinátákat és a híváslistát, majd az összes adatot feltölti egy kártékony szerverre. A beérkező információk alapján a szerver kiadhat egy parancsot a készülék blokkolására.
Az idei negyedévben a leggyakrabban támadott ország az Amerikai Egyesült Államok lett a Svpeng zsarolóvírus széleskörű aktivitásával. A fertőzés kockázatának csökkentéséért a Kaspersky Lab azt javasolja, mindenki használjon biztos informatikai védelmi megoldást, rendszer-ellenőrző programokat, és frissítse a számítógépek, a készülékek szoftvereit. Emellett készítsenek biztonsági mentést a fontos adatokról.