kormány;családpolitika;népesség-növekedés;

Szél Bernadett és Szelényi Zsuzsa sajtótájékoztatót tart a Családok Világtalálkozója előtt. MTI Fotó: Koszticsák Szilárd

- A kormány családpolitikája sikertelenségre van ítélve

Az LMP szerint alkalmatlan a kormány demográfiai csomagja arra, hogy népesedési fordulatot hozzon Magyarországon, az eddigi, elhibázott családpolitika helyett több bölcsődére, a rugalmas munkavégzés támogatására és állami bérlakásprogramra lenne szükség.

Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke, parlamenti frakcióvezetője közleményében azt írta: több és rugalmasabb nyitvatartású bölcsődére, bölcsődei béremelésre, a rugalmas munkavégzés támogatására és állami bérlakásprogramra volna szükség. A nők számára kiszámítható, tervezhető jövőt kellene biztosítani annak érdekében, hogy tudjanak a gyermek mellett dolgozni, és munkájukból meg tudjanak élni. 

A kormány már 2014-ben is "soha nem látott bölcsődefejlesztésekről" beszélt, az ígért férőhelyek azonban azóta sem jöttek létre.  A társadalom felső rétegeire szabott családpolitika helyett a gyermekneveléshez nyújtott további támogatásoknál azokat kellene segíteni, akik valóban rászorulnak. Jövőre emelni kellene a tíz éve változatlan családi pótlék és gyes összegét, továbbá nagyobb támogatást adni a gyermeküket egyedül nevelő szülőknek - jelentette ki.

Miközben az Orbán-kormány leépíti a felsőoktatást, és újabban egyetemeket üldöz el Magyarországról, a családtámogatások egy részét diplomaszerzéshez kötné. A többgyermekes nők diákhitel-tartozásának elengedése "jól hangzik", de sokkal inkább a tandíj eltörlésére lenne szükség. A pár száz ember által igénybe vett diplomás gyed-nek népesedési hatása eddig sem volt, és ezután sem lesz - sorolta a kormány családpolitikáját illető kifogásait a képviselő. Pár ezer család jelzáloghitel-tartozásának csökkentése fontos, de kevés, hiszen több százezer családnak volna szüksége megfizethető bérlakásra - tette hozzá.

 Az LMP hűtlen kezelés miatt ismeretlen tettes ellen tesz feljelentést, mert egy birtokukba jutott belső ellenőri jelentés szerint a főváros évente körülbelül ötszáz milliót forintot veszít a Fővárosi Közterület-fenntartó (FKF) Zrt. egyik szemétfeldolgozási szerződésén.