hulladék;Benjamin Netanjahu;Mahmúd Abbász;Donald Trump;

FOTÓ: REUTERS/Jonathan Ernst

- Trump békét ígért

Az amerikai elnök az izraeli-palesztin békéért szállt síkra Rámalláhban és Jeruzsálemben, azt hangsúlyozta, bármit kész megtenni ennek érdekében.

Befejezte tegnap "történelmi" izraeli látogatását Donald Trump. A vizit második napján először Bethlemben Mahmúd Abbász palesztin elnökkel egyeztetett,délután a jeruzsálemi Jad Vasem emlékmúzeumba látogatott, majd ezt követően mondta el beszédét az Izrael Múzeumban.

Nem ígért és nem mondott semmi egetrengetőt Trump, sem Rámalláhban, sem Jeruzsálemben, nem foglalt nyíltan állást a békefolyamatot akadályozó alapkérdésekben, mint a telepespolitika vagy Jeruzsálem státusa. Így mind két félnek azzal kellett szembesülnie, hogy az új amerikai elnök korábbi ígéretei ellenére minden marad a régiben.

Betlehemben ugyan megdicsérte a palesztin vezetést az Izraellel folytatott biztonsági együttműködésért és terrorellenes lépéseikért, de egyben meg is dorgálta. Trump úgy fogalmazott, addig nem lehet békét teremteni, „míg az erőszakot jutalmazzák”. Ezzel azt az Izrael által nemzetközi fórumokon hosszú ideje kifogásolt ciszjordániai gyakorlatot ítélte el, hogy a jórészt nemzetközi segélyekből gazdálkodó Palesztin Hatóság életjáradékot biztosít a terrorizmusért börtönbe zárt személyek családjainak. Washington „készen áll a béke álmának megvalósítására”, ennek érdekében maga is kész bármit megtenni, szögezte le Trump. Az amerikai és a palesztin elnök közös sajtótájékoztatón ítélte el a manchesteri terrormerényletet. A Palesztin Hatóság talán reménykedett abban, hogy Trump bejelenti a várva-várt amerikai gazdaságfejlesztési csomagot, amelyet Abbász már februári washingtoni útján is szorgalmazott, de egyelőre ez is elmaradt.

Jeruzsálemben a Yad Vasem emlékmúzeumnál elhangzott rövid beszédében a történelem legsötétebb pillanatának nevezte a holokausztot, olyan Isten és gyermekei elleni gonoszságnak, amelyre nincsenek szavak. Beszédét azért is övezte a világsajtó kiemelt figyelme, mert a Trump-adminisztráció már két óriási bakit is elkövetett a 6 millió zsidó áldozatot követelő holokauszt kapcsán. Januárban a holokauszt emléknapon a Fehér Ház közleményében nem tett említést sem a zsidókról, sem pedig az antiszemitizmusról, áprilisban pedig Sean Spicer szóvivő azt mondta, Hitler sem süllyedt Bassár el-Aszad szíriai elnök szintjére.

Az Izrael Múzeumnál elhangzott beszédében leszögezte, hogy a Trump-adminisztráció mindig Izrael mellett fog állni, de azt is hangsúlyozta, hogy a békekötés nem lesz egyszerű, mindkét félnek komoly kompromisszumokat kell kötnie. Amerika új elnöke egyetlen konkrét ígéretet tett Izraelnek: Washington nem fogja megengedni Iránnak, hogy atomfegyverhez jusson.

 A manchesteri merénylet nyomán a Scotland Yard megerősítette londoni járőrtevékenységét.