hulladék;bevándorlás;menekültek;Olaszország;

Illusztráció: Chris McGrath/Getty Images

- Olaszországba érkezik a legtöbb menekült

Idén, az év eleje óta több mint 50 ezer menedékkérő érkezett az olasz partokhoz. Ez mintegy 45 százalékkal több, mint a tavalyi év hasonló időszakában – közölte a római belügyminisztérium. 

Csak a múlt hét második felében több mint ötezer embert mentettek ki a líbiai partok mentén, ott, ahol a hajók többsége már nemzetközi vizeken tartózkodott. Akiket még líbiai felségvizeken mentettek ki, azokat visszaszállították az észak-afrikai államba. Az olasz kormány nagyobb hangsúlyt akar helyezni az együttműködésre a fekete kontinens országaival.

Róma megállapodást kötött Líbiával, Csáddal és Nigerrel a határellenőrzés megerősítéséről, új befogadótáborok létesítéséről ezen államok területén. A szerződés aláírói arra is ígéretet tettek, hogy a táborok megfelelnek majd a nemzetközi humanitárius előírásoknak. Ennek ellenére, a segélyszervezetek és emberi jogi csoportok egyaránt rendszeresen bírálják a líbiai területen eddig létesült táborokat. A Nemzetközi Büntetőbíróság pedig közölte: fontolóra veszi, hogy vizsgálatot indítson az észak-afrikai államban emberiesség elleni bűntettek miatt, az ICC információi szerint ugyanis a gyilkosságok, megerőszakolások és kínzások mindennaposak a líbiai menekültlétesítményekben. Az ENSZ ezért felszólította Líbiát e táborok bezárására.

A Nemzetközi Migrációs Szervezet (IOM) adatai szerint minden 39 kimentett emberre egy áldozat jut, idén már 1244-en veszítették életüket. Az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának adatai szerint az idén európai területen regisztrált menedékkérők 83 százaléka Olaszországba érkezett.

Nagyon hiányos volt, szinte nem is volt biztonsági ellenőrzés az arénába való belépéskor - jelentette ki Nikola Trochtová, egy fiatal cseh lány, aki hétfőn este Manchesterben részt vett Ariana Grande amerikai énekes koncertjén, amelynek végén a brit rendőrség közlése szerint terrortámadás történt.