kilakoltatás;adósság;Nemzeti Eszközkezelő Zrt.;

A kép illusztráció. FOTÓ: Tóth Gergő

- Menekülnek a kilakoltatás elől a kétségbeesett adósok

Gábor kamionsofőr volt, egy francia autópályán kapott agyvérzést. Három hét után tudták hazahozni, egy év elteltével lett érthető a beszéde, de dolgozni képtelen. Már eladták az autót, a tévét, mindenüket, hogy a lakáshitelnek legalább egy részét törlesszék, de épp ezek a kis befizetések akadályozták meg eddig, hogy a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. segíthessen rajtuk. Mára minden tartalék elfogyott, úgyhogy csak hetek kérdése, mikor mondja ki a bank, hogy nincs tovább. Megváltásként várják a segítséget, hogy a banki részletnél olcsóbban visszabérelhessék otthonukat.

Az igazságügyi tárca parlamenti államtitkára egy kérdésre válaszolva a napokban sorolta az adatokat, hogy a 2012-ben indított adósmentő program keretében 2017. április végéig 40 ezer 500 ingatlan felajánlását fogadta be a NET Zrt., és majdnem 30 ezer lakást fizettek ki a volt tulajdonosoknak. Völner Pált kiegészítve az enpenzem.hu portál ismertette, hogy ingatlanvásárlásra eddig 115 milliárd forintot költött az Eszközkezelő, pedig jóval a piaci érték alatt számolnak, az átlagos vételár 3,8 millió forint. A lakásukat visszabérlő volt adósok 93 százaléka az ingatlan nagyságától függő - átlagosan 10-12 ezer forintos bérleti díjat - rendben tudja fizetni.

Az adósok hat éven belül az Eszközkezelő által kifizetett vételár jegybanki alapkamattal növelt összegéért visszavásárolhatják saját lakásukat, de ezzel az elmúlt öt és fél év alatt mindössze 283 tulajdonos tudott élni. Ugyanakkor évek óta legalább egyszer megkongatják a vészharangot, mert valójában már betelt az adósok megmentésére szánt 35 ezer lakást érintő állami keret, így azt mindenképpen emelni kellene, mert jegybanki adatok szerint 135 ezer lakáshiteles legalább három hónapja nem törleszti a hitelét, és 37 százalékuknak nincs bevallott jövedelme.

Valószínűleg még a nyári szünet előtt lehet jogerős orvos etikai döntés a pénz követelése miatt elítélt veszprémi nőgyógyász ügyében – tudtuk meg Harsányi László professzortól, a Magyar Orvosi Kamara (MOK) Országos Etikai Bizottságának elnökétől. A hétvégén a hvg.hu számolt be arról, hogy információk szerint, hiába van jogerős bírósági ítélet, tovább praktizálhat az a veszprémi orvos, aki pénzt kért a betegektől közfinanszírozott műtétekért.