Publicisztika;Nagy-Britannia;bevándorlás;konzervatívok;uniós polgárok;

London/Thinkstock fotó

- London szigorítani készül az EU-s polgárok bevándorlásán

A kormányzó brit Konzervatív Párt csütörtökön ismertetett választási programja szerint London a brit EU-tagság megszűnése után szigorítani kívánja az uniós állampolgárok bevándorlásának szabályozását.

A 88 oldalas dokumentum szerint az évenkénti nettó bevándorlás - amely a legutóbb vizsgált tizenkét hónapban 273 ezer fő volt - továbbra is "túl magas", ezért "fenntartható" szintekre kell csökkenteni. Ez azt jelenti, hogy az éves nettó bevándorlás legfeljebb néhány tízezer fő legyen az elmúlt két évtizedre jellemző több százezer helyett.

Az EU-tagság megszűnésével "évtizedek óta először" lehetségessé válik, hogy a brit kormány ellenőrzése alá vonja az Európai Unióból érkező bevándorlást is. Ennek érdekében London olyan bevándorlási politikát kíván kialakítani, amely "csökkenti és szabályozza" az EU-országokból érkezők számát, ugyanakkor lehetővé teszi olyan szakképesítésű munkavállalók betelepülését, akikre a brit gazdaságnak szüksége van - áll a programban. ( forrás: MTI)

Ahelyett, hogy az emberek véleményét tükröznék, a brit bulvárlapok mondják meg nekik, hogy mit gondoljanak. Ezzel gyakorlatilag megfordult egy trend” – ezt mondta lapunknak Gezim Alpion szociológus, médiakutató, a Birminghami Egyetem oktatója. A szakértő szerint a bulvárlapok már a 20. század eleje óta démonizálták a bevándorlókat, a cikkeikben gyakran bukkantak fel a velük kapcsolatos sztereotípiák. A The Sun például két éve csótányokhoz hasonlította a bevándorlókat, az ENSZ ezért fel is szólította Nagy-Britanniát, hogy kezdjen valamit a bulvárban nem ritka gyűlöletbeszéddel. Az igazi hisztéria azonban uniós kilépésről szóló népszavazási kampány idején tört ki. A Daily Mail c. lapban  másról sem volt szó, mint a lehetséges „migránsinvázióról”. Egy cikkben arra figyelmeztettek, hogy „több ezer uniós országból érkező bűnöző és erőszaktevő sétál Nagy-Britannia utcáin”. A cikk alatt 2500 hozzászólást írtak, a kommentelők többsége két dolgot követelt: „Ők takarodjanak innen, mi pedig az EU-ból”. A The Sun is - mondhatni a magyar mintát követve - olyan rém- és álhíreket terjesztettek, miszerint menekült gyerekek elhallgatják a valós korukat, török bevándorlók tömegei tervezik a letelepedést Nagy-Britanniában, és heti 350 millió fontjába kerül az Egyesült Királyságnak az uniós tagság.

A Fidesznek valamelyest szűkült a támogatottsága, 27-ről 25 százalékra. A második helyért továbbra is az MSZP és a Jobbik verseng: előbbinek maradt a tábora 13 százalékos, utóbbié – akárcsak a múlt hónapban – egy árnyalattal, 11-ről 12 százalékra bővült - ez derül ki a ZRI Závecz Research Intézet májusi kutatásából.