Amnesty International;Rio de Janeiro;rendőri túlkapás;

Jurema Werneck, az AI helyi vezetője szerint a rettenetes erőszak a rendőrségi akciók részét képezi

- Kivégzések árnya vetül a rendőrségre

Rio de Janeiróban háború zajlik, csak senki nem mondja ki. Ezt a helyi rendőrök állítják, akik idén hatvan kollégájukat vesztették el a brazil nagyváros utcáin szolgálat közben. Arról azonban már nem a rendőrök, hanem civil szervezetek számoltak be, hogy a rendőrség hány emberrel végzett: tavaly 920-an vesztették életüket a hatóságokkal való konfrontációk következtében Rióban – olvasható az Amnesty International (AI) jelentésében, amelyben a nemzetközi emberi jogi szervezet arra figyelmeztet, hogy a rendőri erőszak manapság is a favelák mindennapjaihoz tartozik. A szegénynegyedekben razziázó hatósági akciókban gyakran nemcsak bűnözők, hanem ártatlan civilek is életüket vesztik.

A jelenség egész Brazíliát érinti. „2015-ben országos szinten a gyilkosságok negyede rendőri akciók közben történt” – idézte az AFP kedden Marisa Vassamont, a brazíliai AI kampányigazgatóját. Emberi jogi szervezetek jó ideje kínzással és törvénytelen kivégzésekkel is gyanúsítják a rendőrséget. Az igen magas bűnözési rátával rendelkező latin-amerikai országban ez igen érzékeny téma, amelyet a hatóságok igyekeznek eltussolni. Ez nem mindig sikerül. A közelmúltban a Costa Rica-i székhelyű Emberi Jogok Amerika-közi Bírósága felszólította Brazíliát, hogy nyissa meg a nyomozást két évtizedes ügyben. Rio de Janeiro egyik, egyszerű munkások és veszélyes drogbandák által lakott favelájában 26-an – többségében szegény, fekete, fegyvertelen férfiak – vesztették életüket. A vád szerint rendőrök végezték ki őket egy 1994 októberi és egy 1995 májusi razzia során.

Bruna Fonseca da Costa, az egyik áldozat testvére azt mondta a francia hírügynökségnek, hogy a temetések idején sok esetben zárva kellett tartani a koporsót, mert az áldozatok egy részét fejbe vagy nyakon lőtték. „A testvéremet a nyakán és a hátán találták el. Mást arcon lőttek. Ez nem más volt, mint kivégzés”.

Bár a moszkvai közvéleménykutató-intézetek szerint az oroszok lassan hozzászoknak a nyugati szankciók okozta nehézségekhez, számos tény arról tanúskodik, hogy a jelentős mértékben növekvő szegénység egyre nyomasztóbb teher a számukra.