Mike Gonzalez a Heritage Alapítvány vezető kutatója. Korábban a The Wall Street Journal című lap brüsszeli irodavezetőjeként, azt megelőzően pedig az amerikai külügyminisztériumban is dolgozott. Elemzésében a CEU körüli csatározásokról ír, amik szerinte az amerikai hatalmi vákuumot jelzik Európában.
A szerző elöljáróban megállapítja, hogy Kelet-Európában "még mindig a volt elnök, Barack Obama kinevezettjei diktálják az amerikai politikát, és szenátorok egy csoportja "kötekedő vitába keveredett Magyarország harcias vezetőjével". Majd kifejti: mivel még nem neveztek ki helyettes államtitkárokat és felelős középvezetőket, akik az afrikai, európai, ázsiai, közel-keleti és dél-ázsiai térségért felelnének, egyes térségekben az amerikai külügyminisztérium hatalmi vákuumja alakult ki, s az űrt mások töltik be. E hiánnyal összefüggésben idézi fel Mike Gonzalez azt, hogy áprilisban kilenc demokrata és két republikánus szenátor intézett levelet Orbán Viktor magyar kormányfőhöz, aggodalmát fejezve ki azon törvény miatt, amelyről úgy vélték, hogy célja a Közép-európai Egyetem bezárása.
A cikk szerzője mondatokat idézve, részletesen ismerteti Orbán Viktor válaszát, kiemelve, hogy senki nem akarja bezárni Soros György egyetemét, és hogy "lényegében Soros közép-európai civil szervezeteinek hálózatáról és a Magyarország elleni nemzetközi dezinformációs kampányról van szó". Idézi a magyar kormányfő megállapítását, miszerint "az egyetem csak ürügy, az igazi kérdés az, hogy Soros azt szeretné, ha Magyarország megnyitná határait a migránsok előtt".
"Orbánt nehéz lenyomni. Jogosan próbálja meg megmenteni a magyar függetlenséget az Európai Unió túlkapásaitól" - írja az elemző, és hozzáteszi: a magyar kormányfő "flörtöl" Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Az elemző Sorost támadja, amikor arról ír, hogy szerinte maga a vállalkozó dühíti fel az Egyesült Államok potenciális szövetségeseit azzal, hogy "olyan baloldali ügyek szószólója, mint például a prostitúció és a kábítószer-birtoklás dekriminalizálása, vagy Írországban az alkotmány megváltoztatásának kikényszerítése, hogy liberalizálják a szigorú abortusztörvényt." Szerinte ezért fordulnak egyre nagyobb mértékben "Putyin opportunista diplomáciája" felé - írja a Heritage Alapítvány vezető elemzője.