Közvetíteni próbál Lovász László, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) elnöke a Közép-európai Egyetem (CEU) és a kormány között: csütörtökön az akadémián másfél órás vitafórumot tartottak Enyedi Zsolt rektorhelyettes és Palkovics László, humánminisztériumi államtitkára részvételével. A szakmai megbeszélés után az MTA-elnök dolgozószobájában folytattak tárgyalásokat a felek. Közben a jövő héten már hivatalos tárgyalás is lesz a CEU, az EMMI, a nemzetgazdasági, az igazságügyi és a külügyi tárca képviselőiből létrejött egyetemi munkacsoport között, bár úgy hírlik, hogy ez még csak afféle technikai egyeztetés lesz. A külügy lapunknak küldött közleménye ugyanakkor fontosnak tartotta megemlíteni, hogy a munkacsoport „Lovász László MTA-elnök felajánlásától függetlenül végzi munkáját.”
Magán az MTA-vitán nem látszott előrelépés. „Azt hiszem mindannyian tudjuk, hogy az egész ügy mögött olyan politikai okok vannak, amelyeknek semmi közük a felsőoktatáshoz. Ennek ellenére úgy kell tennünk, mintha szakmai problémáról lenne szó”- összegezte a véleményét Enyedi Zsolt, aki szerint az ügynek két kifutása lehet: vagy rövid időn belül sikerül olyan megállapodásra jutni a kormánnyal, amivel az egyetem megőrizheti eddigi működési módját, vagy a CEU-nak el kell búcsúznia Magyarországtól.
Palkovics László felmondta a kormány eddig is sokszor elhangzott, jogi indokokba burkolt álláspontját: ők nem akarják ellehetetleníteni a CEU-t, csak tiszta jogi helyzet teremtésével szeretnék emelni a felsőoktatás színvonalát. Palkovics többször is arra célzott, hogy a CEU jogállásának a „rendezése” a többi egyetem számára is teremthet előnyöket. Lovász László viszont úgy látta: ez abszurd felvetés.
„A tudomány területén nem egymással, hanem a világgal versenyzünk. Ha egy magyar egyetemen egy tudományterület megerősödik, az a többi itteni egyetemet is magával húzza” - mondta Lovász, akit egy, a napokban nagy többséggel elfogadott MTA közgyűlési határozat is támogat abban, hogy közvetítsen a CEU és a kormányzat között. Lovász kiállása maga után vonta a Fidesz menetrendszerű támadását. „Kaptam kérdést egy jobboldali orgánumtól" – mondta Lovász – „hogy ha az MTA nem politizál, akkor miért avatkozik bele ebbe az ügybe? Úgy gondolom, hogy minden olyan kérdés, ami a magyar tudomány jelentős részét érinti az az MTA-ra tartozik”- szögezte le az MTA-elnök, akit csütörtökön a Habony-média egyik revolver-orgánuma, a 888.hu már azzal támadott, hogy amerikai állampolgár, azt sejtetve, hogy emiatt „nemzetbiztonsági veszélyforrás” is lehet.