Trump tizenkilencre húzott lapot. Az is lehet, hogy húszra. Pedig gyakorlott kártyás, hatalmas kaszinókat épített, működtetett - és vitt csődbe. Ám az FBI igazgatójának leváltásával szinte megnyerhetetlen háborúba kezdett. Gyakorlatilag az amerikai jogrendnek üzent hadat. Pont úgy, mint Róma esetében 2066 évvel ezelőtt Julius Caesar, aki a XIII Gemina légió élén átlépte a Rubicon folyó által jelentett határt: a kocka el van vetve. Ha ezt pillanatnyi dühében tette, az nagyon nagy baj. Ha megfontoltan, az maga a katasztrófa.
A hír hallatán Amerikában mindenkinek beugrott Richard Nixon sorsa, aki 1973. október 20-án leváltotta a Watergate-ügyben eljáró Archibald Cox különleges ügyészt. Tiltakozásul lemondott az igazságügyminiszter és első helyettese is. Ezt hívják azóta "szombat esti mészárlásnak". Nixon még tíz hónapig húzta, 1974. augusztus 8-án kényszerült lemondásra. Ebben ő az egyetlen az eddigi 45 amerikai elnök közül. Mostantól azonban komoly esély van rá, hogy ez már nem sokáig marad így.
James Comey FBI-igazgató tízéves mandátumából még több mint hat év volt hátra. Az elnöknek joga volt őt leváltani, ám ez még soha nem fordult elő, s mint a CNN jogi szakértője érezhető megindultsággal mondta: ilyesmi csak "nem demokráciákban" szokott megtörténni. Comey George W. Bush elnöksége idején igazságügyi miniszterhelyettes volt, a Legfelső Bíróságba jelöltek között is felmerült a neve. A konzervatív jogászt a liberális Barack Obama állította a Szövetségi Nyomozóiroda élére, mert addig elvszerű, mindenkori tisztségét politikai elfogultság nélkül ellátó vezetőnek bizonyult. Ősszel a Demokrata Párt felől érték heves bírálatok, mivel a kampány hajrájában bejelentette, hogy felújítja a vizsgálatot Hillary Clinton e-mailjeinek ügyében. Clinton éppen a napokban hivatkozott erre választási veresége fő okaként. Trump ellenben eddig ódákat zengett Comey-ról...
A Trump környezetének gyanús orosz kapcsolatai nyomán indult nyomozás azonban egyre nagyobb hullámokat vetett, s Comey pont úgy nem volt tekintettel a politikai megfontolásokra, mint Clinton esetében. A kiszivárgott tényeknek először Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó esett áldozatul, majd saját érintettsége okán Jeff Sessions igazságügyi miniszternek kellett kivonnia magát az ügyből. Most mindenki azt találgatja, hogy Comey menesztésével milyen újabb leleplezést akart Trump megelőzni.
Az elnöknek először is nem lesz könnyű olyan utódot állítania, akit a Szenátus is jóváhagyna. Az új FBI-igazgatónak aztán nem lesz könnyű leráznia magáról, hogy ő Trump bábja. A törvényhozásban már most követelik egy teljhatalommal felruházott, visszahívhatatlan különleges ügyész kinevezését - ez garantálná, hogy akár sikerül Trumpot kompromittáló új bizonyítékokat előásni, akár nem, az orosz botrány már a következő, 2018-as törvényhozási választásokat is befolyásolja.
Ha pedig az derülne ki, hogy Trump hatalmával visszaélve egy konkrét tény napvilágra kerülését akarta megakadályozni, az bűncselekmény, amelynek nyomán megindítható az elnök elmozdítására irányuló törvényhozási procedúra, az impeachment. A másik lehetőség, mint Caesar esetében, a császárság.