A jelek szerint nem csak egyes honi gázszerelők, hanem bizonyos bányászati társaságok vezetői is igen kiváló üzleti döntéseket tudtak hozni az elmúlt években. Orbán Viktor miniszterelnök édesapjának és két testvérének kezében lévő, bányászattal, betontermékek gyártásával és szállítmányozással foglalkozó cégek (Dolomit Kft. és Nehéz Kő Kft. Gánt Kő Kft.)ugyanis irigylésre méltó időszakot produkáltak az elmúlt néhány évben. A számok nyelvén ez annyit jelent, hogy bevételük 2013 óta csaknem kétszeresére emelkedett, ám még ennél is nagyobb mértékben sikerült hatékonyságukat javítani, hiszen profitjuk még az árbevételüknél is nagyobb mértékben gyarapodott – derül ki a Direkt36 cikkéből, amelyet a 444.hu közölt.
A dolgozat szerint a 2013-as 2,7 milliárd forintos bevételnek még csupán 15 százaléka volt a nyereség, ám ez 2015-re, vagyis két év alatt 30 százalékra növekedett úgy, hogy közben a forgalmuk már 5,2 milliárd forintot tett ki. A profit helyét is megtalálták, hiszen az említett három évben megtermelt eredményt teljes egészében ki is vették a cégből, és ebből - az üzlettársak részesedésének leszámítása után – közel 2 milliárd közvetlenül az Orbán-család tagjainak magánvagyonát gyarapította – írja a Dirket36.
A látványos javulás minden részletére nem sikerült fényt deríteniük, ám az egyértelmű: ebben része volt annak, hogy a miniszterelnök családtagjainak cégei az elmúlt években számos esetben kaptak megrendeléseket állami finanszírozású munkákra. Ugyanakkor nincs könnyű helyzetben, aki a Orbán-család bizniszeiről kíván adatokat gyűjteni, s ezúttal is nehéz a felállás kiderítése, miután a cégek nem nyilvános pályázatok révén váltak a beruházások részeseivé, hanem az állammal leszerződött vállalatok beszállítóiként.
Korábban a Figyelő számolt be arról, hogy a Dolomit Kft. például köveket szállított egy vasúti rekonstrukcióra, míg tavaly a Margitszigeten folyó csatornázás egyes betonelemei származtak az Orbán család cégétől. Utóbbi esetben a munkaterületeknél olyan nagy betonelemet – az azokra ragasztott lapok tanúsága szerint: aknaszűkítőt, aknafenék elemet és aknagyűrűt – lehetett látni, amelyeken a Dolomit Kft., Gánt felirat látható. Ennek a rekonstrukciós munkának a hátterében a néhány hét múlva kezdődő vizes VB áll, amelynek költségvetése sajtóhírek szerint immár karcolja a 140 milliárd forintot. A cikk most arról ír, hogy az említetteken túl a Dolomit Érden és Budapesten folyó csatornázási projekthez is szállított építőanyagokat. Mindkét projektnek külön-külön tízmilliárdos költségvetése volt, de ennek feltehetően csak egy kis része jutott az Orbán-család érdekeltségeihez. A projektekben részt vevő források arról beszéltek a lapnak: úgy rendeltek betonelemeket a Dolomit Kft.-től, hogy azok drágábbak voltak, sokszor 30 százalékkal a konkurencia eszközeinél, igaz egyesek hozzáteszik: a minőségük is jobb volt többinél.
Az oknyomozó portál kutatásaiból kiderült, hogy az Orbán-cégek ügyfelei között igazi építőipari nagyágyúk is vannak, például a magyar állami építőipari beruházások egyik legnagyobb szereplője, a Colas is. A biznisz jelentékeny fölfutását talán az tükrözi leginkább: a Direkt36 megfigyelésekor az egyik Orbán-cég gánti telephelyére annyi kamion érkezett egyszerre, hogy a sor vége kilógott az országútra.