MNB;alapítványok;számvevők;

Domokos László - Népszava fotó/Vajda József

- Vizsgálódnak az MNB alapítványoknál

Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) is vizsgálja a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hat alapítványának működését, különös tekintettel arra, hogy a "közbeszerzéseknél" nem volt minden rendben - ezt mondta Domokos László. 

Az ÁSZ elnökét kedden az Országgyűlés gazdasági bizottsága számoltatta be az intézmény 2016. évi tevékenységéről, azt megelőzően, hogy a képviselők május 29-én plenáris ülésén kezdik meg a vitát a jelentésről. Tóth Csaba (MSZP), a bizottság alelnökének érdeklődésére Domokos László bejelentette, hogy a jegybanki alapítványoknál most is kinn vannak a számvevők, akik jelentésüket a következő hónapokban készítik el, ennek következtetéseiről - intézkedés végett - tájékoztatják a Közbeszerzési Hatóságot is.

A számvevők - a többi között - vizsgálták azt is, - a brókerbotrány nyomán -, hogy az önkormányzatok megfelelő befektetési döntéseket hoztak-e, amikor jelentős kockázatok mellett a bukott értékpapír-kereskedőcégeknél helyezték el átmenetileg szabad pénzeszközeiket.

Viszont a számvevők az önkormányzatoknál végrehajtott állami adósságrendezéssel nem elégedettek. Domokos László rendkívül problematikusnak értékelte azt a rendszert, amely nem jól érzékeli, hogy mikor mit kell tenni.

A bizottság ellenzéki tagjai kifogásolták, hogy hosszú évek ígérgetései ellenére még mindig nem készült el az állami vagyonleltár. Az ÁSZ elnöke szerint a fizikális leltár már kész, viszont, hogy mekkora értékű az állami tulajdon, az valóban még nem ismert. Ennek az is az oka, hogy a különböző vagyoncserék, juttatások alkalmával gyakran nem kötnek vagyonszerződést vagy nem megfelelőt. Így az állami vagyon gondos megőrzése számos esetben nem megfelelő. Domokos László ezzel kapcsolatban felvetette a könyvvizsgálók felelősségét is, akik ehhez támogatást nyújtanak.

Rendkívüli hidegben is működött a fővárosi hajléktalan-ellátás, de vannak javítandó elemek - olvasható az alapvető jogok biztosának téli krízisjelentésében. Székely László ombudsman szerint érzékelhetően kevesebb az utcán élő emberekkel kapcsolatos konfliktushelyzet, az ellátórendszer képes gyorsan és hatékonyan reagálni a krízishelyzetekre.