Hamarosan életbe lépnek a SIM-kártyákra vonatkozó szigorítások, amelyeket a visszaélések és a kártyák ellenőrizhetetlen továbbadásának visszaszorítása érdekében vezettek be, a változások több millió kártyahasználót érintenek. A szabályok július elsején hatályba lépő módosítását azután rendelték el, hogy tavaly egy hajléktalan nevére 200 ezer SIM-kártyát vásároltak bűnözők úgy, hogy sem a szolgáltatónak, sem a hatóságoknak nem tűnt fel. A feltöltőkártyás előfizetőknek június 30-ig kell kapcsolatba kell lépniük mobilszolgáltatójukkal.
Az új jogszabály azt is meghatározza, hogy a jövőben egy magánszemély legfeljebb 10, míg egy cég legfeljebb 50 hanghívásra szolgáló feltöltőkártyás előfizetéssel rendelkezhet. Azoknak az előfizetőknek, akiknek a limiten felüli darabszámú kártyája van, szintén június 30-ig kell nyilatkozniuk, hogy mely hívószámokat kívánják fenntartani.
A szolgáltatók SMS üzenetben is értesítik az ügyfeleket a teendőkről (június végéig legalább kétszer küldenek figyelmeztetést). A Telenornál és a Magyar Telekomnál online is lehet egyeztetni az adatokat, s hamarosan a Vodafone is megnyitja ezt a lehetőséget. Azoknak, akik inkább az üzletekben szeretnék intézni az adategyeztetést, a Telenor a legkevésbé forgalmas, hétköznap 11-15 óra közötti időszakot javasolja. Egyes esetekben elhúzódhat az ügyintézés, mert a Belügyminisztérium központi adatbázisával kell összevetni az ügyfelek adatait, ahol az automatikus lekérdezés csak a közelmúltban vált lehetővé.
A Telekomnál kedvezményekkel is ösztönzik az ügyfeleket az online ügyintézésre: az egyeztetést követő első hétvégén ingyenesen, korlátlanul telefonálhatnak hálózaton belül, mobil- és vezetékes irányba is. Az előfizetők megtartása most különösen fontos lehet a cégnek. Első negyedéves számaikat ma teszik közzé, becslések szerint visszaesésre kell készülniük. A portfolio.hu szerint az összes bevételük csupán 139,4 milliárd forint lehetett az év első három hónapjában, ilyen alacsony bevétele utoljára 2001-ben volt a Magyar Telekomnak.