Az élő Hungaricumnak is mondható három nővér tündökletes sakk-pályafutása a filmen elbeszélve azt is megérteti, milyen az, szembemenni a hatalmi diktátumokkal, uralkodó előítéletekkel. Mit jelent az, hogy a késő Kádár-kori Magyarországon egy család a közös célért szembeszáll mindenféle megkövült nézetekkel, irigységgel, gáncsoskodással, és heves támadások közepette olyan teljesítményt mutat fel, amilyenre addig az emberiség történetében még nem volt példa. A film képről képre bizonyítja, a három Polgár lány, Zsuzsa, Zsófi és Judit apjuk, Polgár László különleges nevelési metódusának köszönhetően példátlanul sikeres úttörői annak a szentségtörő igénynek, hogy a nőket egyenrangú partnernek fogadja el a sakkvilág férfitársadalma.
Yossi Aviram rendező maga vállalja a narrátor és a jelenben a kérdező szerepét, miközben a film ritkaságnak számító magyar és külföldi archív felvételek felhasználásával eleven, lélegző valóságként kelti életre a Polgár család több mint négy évtizedes történetét és a világraszólós sikerek páratlan pillanatait. A személyes interjúkban is megszólaló családtagok emlékei és vallomásai kerekítik egésszé a régi felvételeket. A múlt és a jelen történeti értékű képei jó érzékkel összeszőve kísérik végig a világhírű játszmákkal kísért utat, amelyet a megszállott családfő, „a zseninevelő” Polgár László, a gondoskodó anya, Klára asszony és a három rendkívüli képességű és akaraterejű nővér, együtt végigjárt.
Az egész a 60 négyzetméteres budapesti panelben indult, a legsikeresebb Polgár-lány, Judit szavaival: „azon a hatvan négyzetméteren, ahol felnőttünk, mindig melegség és szeretet uralkodott.” Berger László, a film magyar producere – neki köszönhető a mostani hazai premier - lapunknak éppen ezt emelte ki a film lényegeként. „A család itt egy olyan csapat, amelyben minden tag egyenrangúan fontos és felelős. Mindvégig egymást segítő összefogással képesek elérni a céljukat. Ez a film fontos üzenete.”
A film rengeteg híres játszmát idéz fel régi felvételeken, például ahogy Judit legyőzi Kaszparovot és Karpovot, látjuk játszani a lányokat egész kicsiként és világbajnokként, ámulhatunk a papa által gyűjtött egyedülálló sakk archívumon, de a történet mindig az emberi oldalt emeli ki. (Ezért léphetünk túl az esetleges pontatlanságokon.) Akit a sakk hidegen hagy, azt sem hagyja hidegen a három lány bátorsága és odaadása és ezzel szemben a gyerekkori támadások, gáncsoskodások egészen az útlevelek bevonásáig. A negatív tényeket jó érzékkel helyükön kezeli a film, a történelmi tények nem fúlnak szemrehányó tirádákba. A „zseninevelés” gyakorlata emberi közelségbe kerül a filmen, s ezek a legjobb pillanatok. Emlékezetes, ahogy a több nyelven beszélő három lány egészen kis korától kezdve elkápráztatja a felnőtt sakkvilágot, ahogy nőként „agyoncsapja”, „ripityára veri” a világ legjobbjainak tartott férfibajnokokat.
Judit, a legsikeresebb nővér Magyarországon él, Zsófi Izraelben, Zsuzsa az Egyesült Államokban. Családjuk, gyerekük van, ma ez életükben a legfontosabb.
A három lány együtt körülbelül 40 Guinness-világrekordot tart. 1984 óta ők vezetik a női világranglistát. Mindhárom leány volt sakk Oscar-díjas, Judit egyedül 10 alkalommal.
Polgár Zsuzsa:
4 évesen Budapest bajnok, 12 évesen világbajnok, többszörös olimpiai és világbajnok
Polgár Zsófia:
5 évesen országos bajnok, 11 évesen korosztályos világbajnok, 14,5 évesen világrekordot állít fel
Polgár Judit:
az első leány, aki fiúk között világbajnokságon 1. helyezett (1988), 12 évesen a felnőtt női világranglista első helyezettje, azóta megszakítás nélkül vezeti. 12 évesen olimpiai bajnok (1988), a világon a legfiatalabb korban (15 évesen)a teljesíti a férfi nagymesteri címet. Legyőzte Karpovot (1995) és Kaszparovot (2002).
(Forrás: Polgár László: Nevelhetsz zsenit, Kossuth Kiadó, 2008 )
INFÓ
A Polgár lányok (The Polgár Variant)
Rendező: Yossi Aviram
Forgalmazza: Sarieli Films
Bemutató: május 14., Uránia