Yates január 26-án értesítette Trump jogtanácsosát, Don McGahnt arról, hogy Flynn nem mondott igazat Mike Pence alelnöknek, amikor tagadta, hogy az Oroszországgal szemben bevezetett szankciókról tárgyalt volna Szergej Kiszljakkal, a washingtoni orosz nagykövettel. Kiszljak telefonjait azonban az amerikai hírszerzés lehallgatta, s így bizonyítékok álltak rendelkezésre ennek ellenkezőjéről. Yates figyelmeztetését követően Flynn még 18 napig állt a nemzetbiztonsági tanácsadói poszton, s jelen lehetett az Ovális Irodában, amikor Trump első alkalommal beszélt telefonon Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Az NBC tévé híradója tegnap azt jelentette, hogy Flynn altábornagyra már Barack Obama felhívta Donald Trump figyelmét, amikor Trump megválasztását követően meghívta a Fehér Házba. Obama óvta utódját attól, hogy állást adjon a volt altábornagynak. Ám Trump nem fogadta meg Obama intelmét, s Flynnt az egyik legbizalmasabb posztra helyezte: nemzetbiztonsági tanácsadójává nevezte ki.
Az altábornagyról már akkor is tudni lehetett, hogy szoros kapcsolatokat ápol Oroszországgal, hisz részt vett például egy rendezvényen, ahol történetesen Vlagyimir Putyinnal egy asztalnál ült. Ráadásul nemrégiben kiderült, több mint 35 ezer dollárt kapott azért, hogy beszédet mondjon a Putyin-rendszert kiszolgáló Russia Today csatorna gálaestjén. Flynn valószínűleg törvényt sértett, mivel nem jelentette sem ezt a jövedelmét, sem azt, hogy a török kormányzat javára lobbizott – szintén tisztes fizetségért. Hivatalosan azonban nem volt bejegyzett lobbista.
Sean Spicer fehér házi szóvivő szerint Trump azért nem törődött Obama tanácsával, mivel tudta, hogy Flynnt a demokrata elnök váltotta le 2014-ben a Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) éléről, Flynn ugyanis nem értett egyet az Iszlám Állam muzulmán terrorszervezettel szemben követett amerikai stratégiával.
Yates mellett James Clapper volt nemzeti hírszerzési igazgató is tanúskodott a szenátus igazságügyi bizottságában, amely azt vizsgálja, csakugyan összejátszottak-e Trump emberei Oroszországgal a tavalyi amerikai elnökválasztás befolyásolására. Számos kérdésre sem Yates, sem Clapper nem válaszolhatott, mivel államtitkot képező információkról nem nyilatkozhattak. Azt mindenesetre mindketten tagadták, hogy ők szivárogtattak volna ki információkat Trump embereinek orosz kapcsolatairól a médiának.