SPD;Martin Schulz;

Az utóbbi két tartományi választás alapján Schulznak csodára lesz szüksége a győzelemhez FOTÓ: REUTERS/HANNIBAL HANSCHKE

- Újratervez az SPD

Mindkét idei tartományi választást elbukta a német SPD. A szociáldemokraták azt remélik: még nincs minden veszve.

A német Spiegel internetes kiadása találóan „Merkel-effektusról” tett említést azt követően, hogy az észak-német tartományban, Schleswig-Holsteinben a CDU mintegy hét százalékot vert a szociáldemokratákra, miközben a közvélemény-kutatások kiélezett küzdelmet vetítettek előre a két nagy párt között. Ugyanez történt a március 26-án, Saar-vidék tartományban megrendezett voksolás során: felülmérték az SPD-t, a kereszténydemokraták viszont jobban szerepeltek az eredetileg jövendöltnél.

A Schulz-effektusnak láthatóan vége, az Európai Parlament volt elnöke már nem tud elég pozitív energiát kölcsönözni pártja számára, egymaga nem tud csodát tenni. Varázslatra lenne szükség ahhoz, hogy szeptemberben legyőzze a kancellárt.

Önmagában persze az országos politika szempontjából nem túl nagy a jelentősége annak, hogy a szociáldemokrata Thorsten Albig helyett a fiatal CDU-s, a helyi politikában is kevéssé ismert Daniel Günther lesz a tartományi miniszterelnök, a szövetségi parlamenti választás közeledtével azonban Merkel pártja minden győzelmének különleges jelentősége van. A szociáldemokraták váratlanul rossz szereplését Albig arrogáns stílusára vezetik vissza, illetve egy igen szerencsétlen, a Bunte magazinnak adott interjúra. Az SPD-t azért sokkolta a vasárnapi kudarc, mert a párt bízott abban, hogy megtarthatja a tartományt, ráadásul egy esetleges győzelem igen fontos fegyvertény lett volna a vasárnap, Észak-Rajna-Vesztfáliában esedékes tartományi választás előtt.

A szociáldemokraták számára valóságos élet-halál-harccal ér fel a következő megmérettetés. A párt szempontjából kulcsfontosságú tartományról van szó, ahol a tekintélyes Hannelore Kraft a tartományi miniszterelnök. Ha itt bukik az SPD, amire a felmérések szerint minden esély megvan, az SPD visszaeshet abba a depresszióba, amely még azelőtt jellemezte, hogy Schulzot tették meg kancellárjelöltnek, majd választották meg a párt elnökévé. Az esetleges vasárnapi vereség azt is jelentené, hogy a volt EP-elnöknek szinte elvi esélye sem marad arra, hogy ő legyen a következő német kancellár.

Amikor Saar-vidéken a CDU nyert, Schulz úgy fogalmazott, 1-0 a CDU javára. Ha Észak-Rajna-Vesztfáliában is kikap az SPD, akkor szeptemberben akár kiütéses vereség is lehet a vége.

Angela Merkel dicsérete
Megszólalt a kancellár is pártja, a kereszténydemokrata CDU Schleswig-Holstein tartományban aratott győzelme kapcsán. Angela Merkel kijelentette, az eredmény egyértelműen azt igazolja, megkapták a kormányalakítási megbízást a választóktól. Dicsérettel illette a leendő tartományi miniszterelnököt. Mint mondta, Daniel Günther „jó témákra összpontosított” a választási kampányban, ugyanakkor az SPD kampánya rosszul sikerült, ennek köszönhető, hogy a CDU jó pontokat szerzett a választóknál.

Ha valaki a tömeges külföldre költözés okait keresi, gyorsan megtalálja a magyarázatot az alacsony jövedelmekben. Azt már nehezebb megfejteni, hogy a bérlemaradásért ki a hibás. A Nemzetközi Valutaalap a kelet-európai régió egyik legnagyobb gazdasági kockázatának látja a fiatalok elvándorlását. A szociológus szerint a tudomány régóta megcáfolta, hogy egyedül a bérkülönbség lenne az elvándorlás magyarázata.