A miniszterelnöki megbízott – a külügyminisztériumtól kapott tájékoztatás szerint – azóta tárgyalt már a thai, a maláj, a kínai nagykövettel, és az amerikai ügyvivővel is, ám a Közép-európai Egyetem (CEU) vezetésével mind a mai napig nem vette fel a kapcsolatot. Annak ellenére sem, hogy a kormány mindvégig azt hangoztatta, jóhiszeműen jár el a ügyben, és még az amerikai kormányzat is tárgyalásra biztatta az Orbán-kabinetet.
A kormány szándékairól sokat elárul az is: Enyedi Zsolt, a CEU rektorhelyettese lapunknak elmondta, eddig semmilyen megkeresést nem kaptak a kabinettől, sőt arról is csak a sajtóból értesültek, hogy az egyeztetésekre már egy külön munkacsoport is létrejött az oktatási államtitkárságon.
Az idő viszont sürget: a rektorhelyettes emlékeztetett, augusztus-szeptember környékén már a következő év tervezésének, a jövő évi felvételivel kapcsolatos feladatoknak kell nekikezdeniük. "Ahhoz, hogy ezt elkezdhessük, tudnunk kellene, mi lesz velünk" - mondta. Kerestük a KKM-et: szerettük volna megtudni, milyen lépéseket terveznek az ügyben, mikorra várhatóak érdemi egyeztetések. Válaszul Szijjártó Péter külügyminiszter egy múlt heti nyilatkozatát kaptuk, amelyben továbbra is kormányközi megállapodást sürget – annak ellenére is, hogy már az Egyesült Államok is a magyar kormány tudtára adta, az amerikai alkotmány értelmében a szövetségi kormánynak nincs jogköre felsőoktatási ügyekben eljárni, az az érintett tagállamok asztala (a CEU esetében New York államé).
Pedig a kormánynak valamit hamarosan lépnie kell: a Fidesz európai pártcsaládja, az Európai Néppárt (EPP) április végén közleményben jelezte, elutasítják az alapvető szabadságjogok korlátozását, a jogállamiság figyelmen kívül hagyását, beleértve a tanszabadságot és az egyetemi autonómiát is (utóbbi az Európai Egyetemek Szövetsége felmérése szerint Magyarországon igencsak csorbult az elmúlt években). Az EPP egy hónapot adott a kormánynak arra, hogy megnyugtatóan rendezze a CEU helyzetét, biztosítsa az egyetem jogát ahhoz, hogy Budapesten, szabad intézményként működhessen tovább.
Mindemellett az érintett – reménybeli - CEU-hallgatóknak dönteniük kell, végül hol kezdik szeptemberben az új szemesztert. Van olyan külföldi diák, akit a magyar kormány nagy hazai és nemzetközi felháborodást keltő intézkedései csak megerősítettek abban, hogy a CEU-n szeretne továbbtanulni. De vannak olyanok is, akik az egyetem körüli bizonytalanság miatt inkább más felsőoktatási intézményt keresnek maguknak - nyilatkozta lapunknak a CEU rektorhelyettese annak kapcsán, érték-e hátrányok az egyetemet az intézményt ellehetetleníteni próbáló kormányzati törekvések miatt. Enyedi Zsolt elmondta, az elmúlt hetekben küldték ki az értesítőket az ősszel induló képzésekre felvételt nyert hallgatóknak. Többen visszajeleztek, támogatják az egyetemet, mert a CEU szimbólummá, a szabad oktatásért zajló küzdelem jelképévé vált. Azt, hogy pontosan mennyien lehetnek azok, akik inkább úgy döntöttek, más egyetemre mennek, egyelőre nem tudta megmondani, de minden esetet dokumentálni fognak.