Hirdetések;szőlő;szőlőtermesztés;Karád;

- Mégsem nyúlja le az állam a karádi szőlőket

Jogtalanul tette volna rá az állam a kezét huszonhét karádi gazda szőlőjére. Ezt az illetékes hatóságok is elismerték azután, hogy – amint azt a Népszava megírta – a Somogy megyei község képviselő-testülete az érintett szőlészek kérésére határozatot fogadott el, felszólítva az illetékeseket a jogsértő folyamat visszafordítására.

A térség országgyűlési képviselője, Witzmann Mihály nemrégiben személyesen jelentette be Karádon a gazdák előtt: az illetékes hatóságok elismerték tévedésüket, az állam tulajdonbejegyzése napokon belül lekerül a földhivatali nyilvántartásról.

A karádi gazdák csaknem 30 éve ültették a szőlőtőkéket egy hajdani állami gazdasági osztatlan közös tulajdonon, melyen tulajdonrésze maradt az államnak is. A földtulajdonosok közvetlenül húsvét előtt szembesültek azzal: valakik az állam mögé bújva kimérették az állam tulajdonrészét, s ez a 3,6 hektár éppen a huszonhét gazda szőlőterülete lett, noha szántó és agyaggödör művelési ágú terület is akad a birtokon. A szőlősgazdák már egy áprilisi képviselő-testületi ülésen állították: törvénytelen volt maga a részarány-kijelölés is, hiszen mivel anno egykori állami gazdasági dolgozókként kárpótlásul kapták a földet, a jogszabály nem is tenné lehetővé a kimérést.

Egykori állami gazdasági területként ez az eljárás valóban nem lett volna alkalmazható - mondta a Népszavának Witzmann Mihály. A karádiak a kormánypárti képviselőt is megkeresték, aki elmondása szerint ezt követően felvette a kapcsolatot a Somogy Megyei Kormányhivatallal, a földhivatallal és a nemzeti földalapkezelővel is. A jogi helyzet feltárásában a kormányhivatal volt a segítségére, mely egyértelműen azt az álláspontot alakította ki: a kérdéses földrészletet nem lehet megosztani. Így a tulajdonviszonyok változatlanok maradnak, a gazdák folytathatják a szőlőművelést. "A földrészlet-megosztási kérelmet el kellett volna utasítani, az elutasítási ok azonban csak az eljárás megindítását követően jutott a földhivatal tudomására" – válaszolta Witzmann a felelősöket firtató kérdésünkre.

Az azonban továbbra is kérdés – hiszen ezekre nem kaptunk feleletet –, hogy ki és milyen szándékkal kérte a tulajdonrész-kijelölést az állam nevében a karádi osztatlan közösből. Azt sem tudni, történik-e felelősségre vonás az állami szervek által elkövetett hibáért, továbbá hogy miként lehet megakadályozni, hogy az országban másutt is hasonló „meglepetések” érjék a gazdákat…

Ifjabb Mondok nem érti
A Somogy megyei Karád a közelmúltban az izsáki fideszes polgármester, Mondok József vadászházairól is elhíresült, hiszen nem csak a Bács-Kiskun megyei városban, hanem a somogyi faluban is épült vadászháza uniós támogatásból. Az izsáki polgármester fia, ifjabb Mondok József immár állandó jelleggel Karádon él, ő vezeti a helyi mezőgazdasági zrt-t. Ifjabb Mondok is megszólalt a szőlőbirtok-lenyúlási ügyben, lapunk korábbi cikkére reagált egy karádi közösségi Facebook-oldalon, s többek között azt írta: nem érti, a karádi képviselő-testületnek, mi köze van a karádi gazdák ügyéhez.



Ugyanaz az orosz titkosszolgálati hátterű hackercsapat törhette fel Emmanuel Macron pártjának elektronikus levelezését, amely 2014-ben megkísérelte "lehalászni" a magyar Honvédelmi Minisztérium (HM) email-jelszavait is - derül ki az adatokból.