Lengyelország;tüntetés;demokrácia;

- Lengyelek tüntettek a demokrácia korlátozása ellen

Az ellenzék szerint a kormány az Alkotmánybíróságot önmagához közel álló bírákkal próbálja meg feltölteni, manipulálja a televíziós híradásokat és ki akarja vezetni Lengyelországot az EU-ból.

A lengyel ellenzék több ezer támogatója vonult fel Varsóban. A tömeg a kormányzó párt demokráciát korlátozó intézkedései ellen tiltakozott. Az ellenzéki Civil Platform (PO) azzal a korábbiakban azzal vádolta meg a kormányzó Jog és Igazság Pártot (PiS), hogy az Alkotmánybíróságot önmagához közel álló bírákkal próbálja meg feltölteni. Állítja azt is, hogy a PiS manipulálja a televíziós híradásokat és ki akarja vezetni Lengyelországot az EU-ból. Az Európai Bizottság (EC) arra kérte a lengyel kormányt, változtasson a vitatott intézkedéseken. Az ország számos részéből érkezett felvonulók lengyel és európai uniós zászlókat lengettek és a gyülekezési helyen, a varsói Bank téren a nemzeti himnuszt énekelték.

„Demokratikus Lengyelországot szeretnénk, egy európai Lengyelországot. Egy olyan országot, amely büszke, barátokat és együttműködő partnereket keres, nem pedig európai ellenségeket, ahogyan ma történik. Nem akarjuk, hogy a PiS kivezesse Lengyelországot az EU-ból” mondta a PO vezetője, Grzegorz Schetyna a lengyel és EU zászlókat lengető tüntetőknek.  A PiS vezetője, Jaroslaw Kaczynski azonban tagadta, hogy a szabadság veszélyben lenne Lengyelországban. Tagadta azt is, hogy a PiS az EU-ból való kilépést készíti elő.  

„Ma igenis szabadság van. Aki részt vesz ebben a tiltakozásban és azt állítja, hogy ma a szabadság a tét, tulajdonképpen az ellenkezőért vonul fel” - mondta egy vidéki városban, Szczecin-ben tett látogatása során. Az Európai Tanács (EC) e hónap végén teszi közzé jelentését a lengyelországi helyzetről. A testület azt akarja, hogy a lengyel kormány oldja fel az Alkotmánybíróság helyzetével kapcsolatos korlátozásokat, amelyek megítélése szerint veszélyeztetik a jogállamiságot. Az EC megállapította: az új kormány azzal, hogy magához vonta a köztelevízió és rádió vezetőinek kinevezési jogát, veszélyeztetheti az EU értékeit. A BBC tudósítója szerint azonban az EU tagállamai körében kevesen támogatják, hogy büntető intézkedéseket hozzanak Lengyelország ellen. 

Március folyamán tovább mélyült a lengyel kormány és az EU közötti ellentét. A lengyel kormány ellenezte, hogy a korábbi lengyel miniszterelnököt és a Civil Platform vezetőjét, Donald Tusk-ot újraválasszák az Európai Tanács elnökévé. Jaroslaw Kaczynski felelősnek tartja Donald Tusk-ot azért a 2010. évi oroszországi repülőgép-szerencsétlenségért, amelyben ikertestvére, az akkori lengyel elnök, Lech Kaczynski és a gépen utazó további 95 személy meghalt.  Sok lengyel úgy véli, Donald Tusk kormány nem tett meg mindent a sűrű ködben bekövetkezett katasztrófa okainak kivizsgálásáért.

Jövőre Lengyelországban önkormányzati választásokat tartanak. A legutóbbi közvélemény-kutatások szerint a PO, 2015 óta először, megelőzi a PiS-t.

Oroszországba vezetnek a nyomai annak a számítógépes támadásnak, amely a francia elnökválasztás eredményét próbálja befolyásolni. Hasonló incidens zavarta meg az amerikai elnökválasztást is. Most Emmanuel Macron pártjának levelezése került meghamisítva nyilvánosság elé, ráadásul a kampánycsendre időzítve. Reméljük, hogy ennek ellenére Marcon lesz Franciaország új elnöke - teszi hozzá a párt szóvivőjének közleménye.