;

szélsőjobb;motorosok;koszorúzás;Éjjeli farkasok;

- Az Éjjeli farkasok látogatása

A Fiumei úti Sírkert szovjet katonai parcellájában koszorúzott csütörtök este az Éjjeli farkasok nevű orosz motorosbanda – írta a 168 Óra. A hetilap videót is közölt az akcióról. A motorosoknál több önkényuralmi jelkép, sarló-kalapácsot ábrázoló zászló volt, illetve vörös csillagos zászlót is feltartottak az emlékműnél.

Az Éjjeli farkasok orosz motoros klub 1989-ben, alapvetően szovjetellenes, ellenkulturális hangulatban alakult, de mostanra 5000 körüli tagjával a legnépesebb orosz motoros egyesületnek számít. A 444.hu szerint tagjait az orosz állam nemhogy nem üldözi, egyenesen barátkozik velük: volt, hogy Vlagyimir Putyin elnök Harley-Davidson típusú, motoros triciklijével vezette a farkasok felvonulását. A motorosok 2014 elején Ukrajnában Viktor Janukovics megbuktatott elnök oldalán álltak ki a tüntetők ellen. Nem mindenki látja őket szívesen, az MTI írta meg, hogy nem engedték be őket Lengyelországba, amikor a náci uralom alóli felszabadulás ünnepén akartak részt venni.

A külügyminisztériumnál tegnap arról érdeklődtünk, ki döntött a motorosok beengedéséről, tarthatnak-e Magyarországon külföldi szervezetek politikai demonstrációt, amin több tiltott önkényuralmi jelkép is feltűnik. Szijjártó Péter tárcája a Belügyminisztériumhoz irányította lapunkat. Pintér Sándorék „hatáskör és illetékesség okán” továbbították kérdéseinket az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálatához. Ők annyit írtak: „Megkeresésével kapcsolatosan ajánljuk figyelmébe a gyülekezési jogról szóló 1998. évi III. törvény rendelkezéseit”.

Az LMP közben közölte: a szolgálatoknak a nemzetbiztonsági bizottság legközelebbi ülésén választ kell adniuk arra, vizsgálták-e egyáltalán előzetesen a csoport látogatásának nemzetbiztonsági kockázatait és ha igen, milyen eredményre jutottak. 

A külügyi tárcát irányító Szijjártó Péter tegnap közleményben szólította föl lemondásra Frans Timmermanst, az Európai Bizottság alelnökét, amiért az egy interjúban azt állította, Orbán Viktor antiszemita hangot ütött meg Soros Györgyöt támadva. A miniszter válaszul felsorolta a kormány által az antiszemitizmus ellen tett lépéseket, ám kihagyta az ugyanebből a szempontból gyanút kiváltó intézkedéseket, mint például a Szabadság téri "megszállási emlékmű" felállítását, a székesfehérvári Hóman-szobor történetét vagy a Sorsok Háza körül kialakult vitát.