buktatás;óvoda;MSZOE;

"Te is megbuktál?" - Thinkstock illusztráció

- Mi van? Már az óvodában is buktatnak?

Komoly vádakat fogalmazott meg mai közleményében a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete (MSZOE): az óvodák visszatartják a 6 éves tanköteles gyerekeket, az iskolakezdés elhalasztása ellen tiltakozó szülőket pedig megfenyegetik.

Pedagógiai szakszolgálatok munkatársai és óvodai szakmai szervezetek egyaránt visszautasítják a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének (MSZOE) vádjait, miszerint visszatartják az óvodák a 6 éves tanköteles gyerekeket, ha nincs elég férőhely a település iskoláiban.

Keszei Sándor, az egyesület elnöke nem először kavarta fel a közoktatás világát, ám legújabb közleményére reagálva a szakemberek elképzelhetetlennek, de legalábbis kivételesnek nevezték az általa leírt alaphelyzetet.

Szülői panaszokra hivatkozva az MSZOE vezetője ugyanis nem kevesebbet állít, mint hogy az óvodák összejátszanak a szakértői bizottságokkal, így azok egészségesen fejlődő gyerekeket is iskolaéretlennek nyilvánítanak, ha pedig ezt a szülő nem fogadja el, szabálysértési eljárást indítanak ellene. 

Összejátszanak a nevelési tanácsadóval?

Ha nincs elég férőhely a körzeti iskolában, akkor visszaküldik a tanköteles gyermeket az óvodába! Már az óvodában is buktatnak? - írja/kérdezi közleményében a a Magyarországi Szülők Országos Egyesülete. (MSZOE) Azt írják: ha kevés az gyerek az óvodában, akkor az óvodafenntartó önkormányzatok, és az óvodavezetők összejátszanak a "nevelési tanácsadóval" és az un. szakértői bizottságokon keresztül "iskola éretlennek" nyilvánítják az egészségesen fejlődő gyermeket is. Ha a szülő ezt kifogásolja, akkor szabálysértési eljárást kezdeményeznek ellene, vagy azzal fenyegetik, hogy állami gondozásba veszik a gyereket. 

Az egyik - lapunk által megkeresett – megyeszékhelyen működő pedagógiai szakszolgálat munkatársai egybehangzóan utasították vissza a vádakat. Hozzájuk akkor kerül egy gyerek, amikor a szülő és az óvoda nem ért egyet az iskolaértettségében, az elvégzett vizsgálatok végén pedig olyan korrekt szakvéleményt adnak, ami kizárólag a gyerek érdekeire koncentrál – hangsúlyozták. Felhívták a figyelmet, hogy legtöbbször csak az átlagnál valamivel több időre van szüksége a kicsinek, mert szórt a figyelme, másrészt a szülő nem köteles elfogadni a javaslatot, ha abban még egy óvodai évet ajánlanak. Egyáltalán nem ritka a szakszolgálat munkatársai szerint, hogy a család a szakértői vélemény ellenére beíratja a gyereket az iskolába, és az igazgató fel is veszi, de olyan esetről még nem hallottak, amikor az óvoda vagy az önkormányzat azért lobbizott volna, hogy csaljanak a szakvélemény megfogalmazásakor.

A szülői egyesület vezetője viszont állítja: ahol az első évfolyamba lépő gyerekek létszáma épp az indítható osztály határán billeg, vagyis 30 fő körüli, ott az önkormányzatot a KK arra ösztönzi, hogy ne indítson második csoportot, mert az sokba kerül. Amikor azonban a panaszos szülők lakhelye után érdeklődtünk, Keszei Sándor elzárkózott a válaszadástól. Mindössze annyit árult el, hogy többnyire kistelepüléseken fordul elő ilyen eset.

A pedagógiai szakszolgálatokhoz hasonlóan az óvónők sem értik a vádakat. Több vidéki intézményt, valamint óvodapedagógusok szakmai szervezeteit is megkerestünk, de sehol nem hallottak olyan esetről, amikor kényszerrel tartottak vissza gyereket, ha az iskolaérett volt. Ugyanakkor elmondásuk szerint sok szülő kéri, hogy a korhatár betöltése ellenére a gyermekük maradhasson az óvodában, mert úgy gondolják, a tanulásra már érett, de az iskolai fegyelemre és számonkérésre még nem.

Szabályellenes magatartás miatt jelenleg 60 ember nem léphet be a Parlamentbe, tudta meg a Bors az Országgyűlési Hivataltól.