Mecénások Klubja;brit választások;Theresa May;Brexit;

Theresa May szerint az Európai Unió beavatkozik a brit választási kampányba FOTÓ: GETTY IMAGES/MATTHEW HORWOOD

- Theresa May Brüsszelt vádolja

Hivatalosan is elkezdődött a június 8-i előrehozott parlamenti választás kampánya Nagy-Britanniában. Szerdán Theresa May felkereste II. Erzsébetet, hogy formálisan kérje az uralkodó hozzájárulását a parlament feloszlatásához, s az alsóházi választás megtartásához.

May a királynőnél tett vizitet követően a Downing Street 10. előtt támadást intézett a "brüsszeli bürokraták" ellen, azzal vádolva az Európai Uniót, hogy be akar avatkozni a brit kampányba. A Financial Times című lap szerdán azt írta, az Európai Unió 100 milliárd eurós Brexit-számlát nyújthat be Londonnak. Brüsszelben ezt nem erősítették meg, de Michel Barnier, az uniós Brexit-főtárgyaló hangsúlyozta, a briteknek rendezniük kell számlájukat az EU-val.

Ma helyhatósági választásokat tartanak Nagy-Britanniában, az angliai, wales-i, skóciai önkormányzati voksolás a június 8-i előrehozott parlamenti választás előtti utolsó nagy erőfelmérés. Összesen 4851 önkormányzati képviselői poszt sorsáról döntenek, több nagyváros polgármesterét közvetlenül választják meg. Idén nagyítóval nézi majd az eredményeket a kormányzó toryk, s az ellenzéki pártok egyaránt, s következtetéseket vonnak majd le az alsóházi választás kimenetelére nézve.

Jelenleg az önkormányzati képviselői posztok közül 1335 a Munkáspárté, 1136 a konzervatívoké, 484 a liberális demokratáké, a Skót Nemzeti Párt 438, a wales-i Plaid Cymru 170, a UKIP 146, a Zöld Párt 34 helyet birtokol, 687 posztot független személyek töltenek be.

A Brexit körül forgó országos kampány árnyékában a toryknak és a liberális demokratáknak jósolnak nagy nyereséget. Drámai veszteségekre számíthat ugyanakkor a Munkáspárt a The Guardian című lap által közölt előrejelzések szerint. Angliában a Labour 75, Walesben több mint száz tanácsosi helyet veszíthet, s várhatóan fel kell adnia Glasgow és Cardiff önkormányzatának ellenőrzését is. Manchester és Liverpool élére várhatóan munkáspárti politikus kerül. A londoni polgármesteri posztról Anglia más régióival együtt a 2016-os részleges helyi választáson döntöttek, a Labour akkor is veszteséget szenvedett el, de a pakisztáni származású Sadiq Khan személyében munkáspárti polgármestere lett a brit fővárosnak.

A konzervatívok plusz 115 önkormányzati képviselői helyre számíthatnak, a liberális demokraták 85 új helyet nyerhetnek el. Az UKIP viszont 105 helyi tanácsi posztot veszíthet. Az euroszkeptikus párt szavazóinak jelentős része „hazatér” a torykhoz, s ez várható majd az általános választáson is. Sokan úgy vélik, az UKIP a Brexit-referendum kierőszakolásával teljesítette küldetését.

Skóciában a Skót Nemzeti Párt várhatóan minden önkormányzatban többségre tesz szert, s szinte valószínűtlen, hogy a Labour Glasgow-ban meg tudja őrizni többségét. Öt évvel ezelőtt a helyi voksoláson a Munkáspárt a voksok 31 százalékát szerezte meg, most legfeljebb 15 százalékot jósolnak a pártnak.

Az Egyesült Királyságban dolgozó magyaroknak és más uniós polgároknak járó jogok és kedvezmények köre maradjon változatlan a Brexit után is - javasolja az Európai Bizottság.