Havonta több tucat névadási javaslat érkezik a (leendő) szülők részéről a Magyar Tudományos Akadémiára ahhoz az 5 fős testülethez, akik végül döntenek az anyakönyvezhető utónevek listájának bővítéséről. Az MTA folyamatosan frissíti a listát, ám természetesen nem fogadnak el minden beérkezett névjavaslatot.
Ha a szülő imádja az ókori görög és egyiptomi kultúrát, esetleg a filozófiát, ma már egészen nyugodtan elnevezheti fiú gyermekét például Cicerónak, Ozirisznek, Periklésznek, Spartakusznak, Zeusznak, esetleg Szókratésznek, Szolónnak vagy Platónnak - Edda rajongók pedig választhatják kislányuk számára akár az Edda nevet is.
Bár sokan csodálkoznak az új anyakönyvezhető nevek furcsaságán és a testület engedékenységén, hogy érezzük, milyen névadási kérelmek is érkeznek be hozzájuk folyamatosan, íme néhány példa azok közül, melyeket 2016-ban elutasítottak: Táblácska, Cukorka, Balaton, Főni (a főnök szó becézéseként), Havadisa, Jinx.
A nevek elbírálásánál lényeges kikötés, hogy fiúk csak fiú utónevet kaphatnak, a lányok pedig csak lánynevet - az uniszex névötleteket azonnal elutasítják, csakúgy, mint a nem magyar kiejtés szerint leírt neveket. Az is szempont továbbá, hogy a név ne legyen hátrányos a viselője számára - negatív jelzőket például nem érdemes névadási javaslatként beküldeni, ha esetleg valaki ilyesmin törné a fejét.
Akadnak azonban így is furcsa, szokatlan nevek bőven - aki igazán egyedi nevet szeretne választani gyermekének, nézze át az alábbi listát.