Mint fogalmazott, képesek felfogni az Észak-Korea által kilőtt rakétákat, s ezzel megvédeni Dél-Koreát. Egy másik magát megnevezni nem kívánó amerikai illetékes ezzel szemben úgy foglalt állást, hogy az amerikai rakétavédelmi rendszer még csak kezdeti stádiumban van, így képességei egyelőre korlátozottak. A rendszert egy a dél-koreai fővárostól, Szöultól 250 kilométerre délre található, egykori golfpályán alakították ki, Észak-Cshungcshong tartomány Cshongdzsu településén. Az eredeti terv szerint ez év végére lett volna harcra kész a rakétavédelmi rendszer.
A mintegy egymilliárd dollárt érő rendszer telepítéséről tavaly júliusban állapodott meg Washington és Szöul, a gyakori észak-koreai ballisztikus rakétakísérletek miatt.
A THAAD kis- és közepes hatótávolságú ballisztikus rakéták megsemmisítésére képes röppályájuk középső szakaszának végén, közel a célponthoz. Szakértők ugyanakkor rámutatnak, egyetlen üteg nem képes teljes Dél-Korea megvédésére, ehhez összesen legalább 2-3 telepítésére lenne szükség. Ugyanakkor így is komoly csapás Észak-Korea számára, hiszen csökken Phenjan elrettentő ereje.
A rendszer finanszírozásának kérdése múlt héten vitákat váltott ki. Donald Trump azt közölte, kívánatos lenne, hogy Dél-Korea finanszírozza a rendszer telepítését, ez zavart idézett elő Szöulban. Vasárnap aztán a dél-koreai elnöki hivatal közleményt adott ki, amelyben leszögezte, Washington biztosította Szöult arról, hogy állja a rakétavédelmi rendszer költségeit.
Nemcsak Észak-Koreát, de Kínát is feldühítette, mert Peking a saját biztonságát érő fenyegetésnek tekinti a rakétarendszer nagy hatótávolságú radarjait. A kínai külügyminisztérium korábban arra figyelmeztetett, hogy az ország határozottan meg fogja védeni biztonságát az amerikai rakétavédelmi pajzs Dél-Koreába telepítése után.
Moszkva szerint az amerikai fegyverrendszer koreai telepítése fenyegetést jelenthet az orosz nemzetbiztonságra is. Az észak-koreai probléma rendezése érdekében szerintük inkább a diplomáciai erőfeszítéseket kellene fokozni és vissza kellene téríteni Phenjant a hatoldalú tárgyalásokhoz. Oroszországban úgy vélik, az észak-koreai rakétakísérletek ürügyül szolgálnak Washington számára ahhoz, hogy rakétavédelmi fegyverek gyűrűjébe zárja Oroszországot. Moszkva ezért ellenlépéseket fontolgat.