A parlament gazdasági bizottságát vezető képviselőről pénteken a 24.hu írta meg, hogy négy éve bő hetvenmilliót fektetett az azóta Mészáros Lőrinc érdekeltségbe kerülő Opimus (korábbi nevén Phylaxia) Nyrt.-be. A politikus azonban a 2012 júniusában leadott bevallásában még csak 32,2 millió forintnyi nettó vagyont tüntetett fel (ennyit tett ki a vagyonelemek és a hitelei különbözete), azaz rövid időn belül hirtelen több tíz millió forinttal gazdagodott.
Egészen pontosan két év alatt 94,8 millióval, amit az ezt követő fél esztendőben (legalábbis a 2015. januári bevallás alapján) további 53-mal sikerült megfejelnie. Bár Bánki már ekkor sem keresett rosszul, hiszen komoly összeget tehetett zsebre tiszteletdíjként, választókerületi pótlékként és lakhatási támogatásként is, a jelenleg bruttó 997 ezer forintos, illetve a korábban ennél esetleg néhány százezerrel magasabb jövedelem sem magyaráz ilyen mértékű gazdagodást.
Először Bánki részvényvagyona ugrott meg vélhetően az Opimus-befektetések miatt, majd hirtelen lett a politikusnak közel 350 ezer eurója állampapírokban és befektetési jegyekben. Bánki Eriket kereste a lap, hogy megtudják, miből sikerült ekkora vagyonra szert tennie, de május 1-jén a munkaszüneti napra hivatkozva nem kívánt válaszolni kérdéseikre.
Az alátámasztott forrás nélküli villámgyors gazdagodás után még furcsább, hogy amilyen gyorsan jött, 2015 és 2017 között ugyanolyan gyorsan köddé is vált befektetések jelentős része. Az idén év elejére Bánki részvényvagyona lényegében megszűnt, és megvált egyéb értékpapírjaitól is.
Időközben vett ugyan egy motort és egy BMW 420d személygépkocsit is a fideszes képviselő, illetve vásárolt nagyjából 42 hektárnyi szántót Baranyában, ez azonban nagyon nem egyenértékű a 2014-es bő 170 milliós értékpapír-portfólióval. A Magyar Nemzet becslése szerint az említett szerzemények együttesen 50-60 millió forintot érhetnek. A korábbi 10 helyett ráadásul 2015 végén már 60 milliós banki hitelről adott számot a politikus, azaz a 2015-ben beszerzett ingatlanokat és ingóságokat lényegében egy az egyben hitelből vette.
Így fordulhatott elő, hogy Bánki vagyona az elmúlt két évben szinte pontosan annyival csökkent, mint amennyivel a részvények vásárlása környékén nőtt. Ez a hullámzás pedig különösen annak fényében érdekes, amit egy a magyar részvénypiacot jól ismerő pénzügyi befektető a 24.hu-nak mondott. Jelesül, hogy szerinte Bánki nem a saját pénzéből jegyzett részvényeket. A szakértő úgy fogalmazott: „Csak a mesében van olyan, hogy a saját, keservesen megtakarított hetvenmillióját berakja akkor az Opimusba… amennyire én ezt a világot ismerem, ezek az emberek csak biztosra mennek, vagy nem a saját pénzüket fektetik be.”
A furcsaságok sorát bővíti, hogy Bánki a hirtelen „elszegényedés” ellenére is hetvenmillióval nagyobb vagyont mutatott ki idén év elején leadott nyilatkozatában, mint öt esztendővel korábban, ami még mindig soknak tűnik ahhoz, amit csak a képviselői fizetésből össze lehet spórolni - számolt be a fideszes képviselő gyanús ügyeiről a napilap.