hulladék;Budapest;1956;applikáció;

NEM CSAK TURISTÁKNAK A helyszínekhez tartozó angol nyelvű szövegekkel azokat is célozzák, akik `56-os emigránsok leszármazottai

- Kilométereket gyalogolhatunk 56-tal

Olyan rutinnal rohanunk át tereken és utcákon, hogy valójában nem is látjuk őket. Pedig a városnál nincsen jobb kiállítás: a történelem és az emlékezet elválaszthatatlan attól a tértől, amelyben mi is mozgunk. Ezt használták ki a BudApp 1956 kitalálói. 

Egy olyan telefonos applikációt fejlesztettek, amely Budapest 1956-os eseményeinek helyszínein (pl. Corvin köz, Magyar Rádió, Andrássy 60) vezet végig. Különböző távú útvonalakat választhatunk (a leghosszabb 16 km), a 13 megállónál pedig korabeli képek között lapozgathatunk, meghallgathatjuk, mi történt vagy választhatjuk Légrádi Gergely egy-egy helyszínhez kapcsolódó rövid novelláját is. Az alkalmazás könnyen kezelhető és a minimalista design is igényes. A csapat az 1956-os emlékbizottság emlékévre kiírt pályázatán 4,9 milliót kaptak a fejlesztésre, ami egy ilyen applikáció esetében nem sok.

Mindenkinek érdekes lehet az alkalmazás, de elsősorban az iskolásokat célozzák meg. Ahogy Farkas György, a BudApp 1956 egyik kitalálója elmondta, nem a mobiltelefon jelenti az ellenséget az iskolában, inkább a nem megfelelő tartalom. A “fekete tábla-fehér kréta” szerinte már idejétmúlt oktatási módszer, ahogy az sem célravezető, hogy történelemórán a tanárok múzeumba viszik a gyerekeket, akik már teljesen másra fogékonyak. A helyszínekhez tartozó angol nyelvű szövegekkel a turisták mellett azokat is célozzák, akik 56-os emigránsok leszármazottai, de nem tudnak magyarul, és nem is tudnak Magyarországra utazni, mégis érdeklődnek az 1956-os események után.

A budapest56. hu oldalról lehet letölteni az alkalmazást telefonon keresztül, a Google Playről jövő héten lehet letölteni ingyen.

Az Ascher Tamás Háromszéken című új Pintér Béla-darab a Katona József Színház és a Pintér Béla Társulat koprodukciójában valósul meg decemberben.