Az Európai Parlament tegnapi ülését mindenképpen értékelni kell - kezdte tájékoztatóját Lázár János. Megköszönte a vitában részt vevők véleményét, s egyben osztályozta is azokat, szerinte voltak olyan képviselők, akik nem ismerik a magyar helyzetet, s voltak olyanok is, akik hisztérikusan nyilvánítottak véleményt. Mindenesetre ha Orbán Viktor nem ment volna el az Európai Parlament ülésére, akkor "felmossák a padlót velünk".
Soros, Soros és megint Soros
A Miniszterelnökséget vezető miniszter úgy véli, a CEU ügyéből egy üzleti kérdés lett, az Európai Bizottság felvetéseire a kormány érdemben fog reagálni. Tisztázni kell a félreértéseket, majd tényszerű vitát kell folytatni - mondta, hiszen itt nem a tanszabadságról van szó.
Lázár János most is nekiesett Soros Györgynek, mondván, az ő sorsáról és nem a felsőoktatás sorsáról folyik a vita. Nem érti, hogy egy spekulánst miért fogadnak "extra körülmények között" európai vezetők. Jó lenne, ha a tagállamok politikusait is ilyen gyorsan fogadnák Brüsszelben - tette hozzá.
Az egyetemről egyébként a tárgyalással megbízott Altusz Kristóf hamarosan megbeszélést folytat az amerikai nagykövetség ügyvivőjével. A kormány hajlandó a felsőoktatási törvényen változtatni az Európai Bizottság véleménye alapján.
A konzultáció további kérdései
A jelenleg is zajló nemzeti konzultációról a miniszter elmondta, hogy a visszaküldött kérdőívek száma meghaladta a 470 ezret, további 52 ezren pedig az interneten mondták el véleményüket.
Egy munkacsoport fogja vizsgálni a jogi határzár működését - jelentette be. Magyarország ragaszkodik ahhoz, hogy a kérelmezők a tranzitzónákban várják meg ügyük elbírálását, ez Lázár szerint megfelel az európai jognak.
A civil törvénnyel kapcsolatban Lázár János feltette a régi lemezt: aki nem szégyell pénzt elfogadni külföldről, az ne szégyellje ezt a nyilvánosság előtt is vállalni. Soros favoritjai Magyarország érdekeivel szembe mennek, amikor menekülteket keresnek arra, hogy pereljék be az államot. Egyébként az illegális határátlépők száma jelentősen csökkent, ezt a miniszter a határzár jó működésének tudja be.
Költségvetés
Ezzel kapcsolatban Lázár János megismételte a "varázsszavakat": kiszámíthatóság, stabilitás. A kormány 20 százalékot szán fejlesztésre és 80 százalékot működésre, ez a miniszter szerint jó arány, mindenki jól jár. Teljes foglalkoztatásra törekszenek, a költségvetés fontos pillére a biztonság és a családtámogatás. 2018-ban is folytatódnak az életpályamodellek, ezek mintegy 556 ezer embert érintenek, nekik összességében 30-40-45 százalékkal emelkedik a bérük.
Az európai uniós források lehívásával, a pályázatokkal jól állunk - jelentette ki a miniszter. Elmondta azt is, hogy a Paks2 szerződés titkosságát felülvizsgálják, annak nagy része nyilvános lesz, így nem vádolhatják többé a kormányt titkos üzleteléssel.
Maradunk!
Föl sem merülhet, hogy az Európai Néppártból kilépjen a Fidesz, illetve az Európai Uniót elhagyja Magyarország - szögezte le Lázár János, miután Orbán Viktor ugyanezt elmondta tegnap Brüsszelben. Hangsúlyozta: szerinte az EPP nem zárja ki a Fideszt, azt csak "zavaros agyúak" javasolják. "Semmi olyat nem tettünk, ami a kizárást indokolná" - mondta.
Ki pénzeli a CÖF-öt?
Igaz-e hogy az MVM támogatja a CÖF-öt? - kérdezték Lázár Jánost. A válasz szerint az Magyar Villamos Művek Zrt. korábban is támogatott bizonyos szervezeteket, ez egy világos és átlátható helyzet, ő helyesnek tartja, hogy az állami vállalatok ilyen tevékenységet végeznek.
Szeged-Hódmezővásárhely villamos
Ez ugyan helyi ügy, de vannak országos vonatkozásai is - mondta Lázár János újságírói kérdésre. (Hódmezővásárhely Lázár János választókörzete.) A cél az lenne, hogy a két várost összekössék uniós forrásból, hiszen több ezren ingáznak munkahelyükre. Eredetileg 23 milliárd forintba került volna, mostanra kiderült, hogy 50 milliárdot kellene rákölteni. Lázár János azt kérte, hogy addig ne kezdjék el az építést, míg ki nem derül, hogy miért kerül többe, honnan lesz rá pénz és milyen egyéb hatásai lesznek a beruházásnak. "Nekem el kell számolnom a választókkal" - indokolta lépését.
Az ügy országos vonatkozása az, hogy már 30-40 olyan beruházásról tárgyaltak a kormányban, amelynél hasonlóképpen emelkedett volna menet közben a költség és ezekre nemet kell mondani.
A leggazdagabb magyarokról
Mi a titka Mészáros Lőrincnek - szólt az újságírói kérdés. A miniszter nem tartja helyesnek, ha egy-egy vállalkozót kipécéznek, mert egy politikai erő mellé áll. Hogy kinek mennyi a vagyona, azt nem lehet listákból megállapítani, az ilyen listákban nem hiszek - válaszolta. Azt azért elmondta, hogy a közbeszerzések 95 százalékát nem azok nyerik, akik a leggazdagabb magyarok listáján most szerepelnek.