Tárgyalóasztalhoz ülnek ma a Magyar Közösség Pártja (MKP) és a Híd-Most párt vezetői. A felvidéki magyar politikusok az őszi szlovákiai megyei önkormányzati választásokon való együttműködésről tárgyalnak. Az eddigi tapasztalatok alapján megelőlegezhető, hogy ezúttal sem lesz megállapodás a két magyar párt között, hiszen 2010 óta már több ilyen jellegű próbálkozás dőlt dugába. Pedig most már mindkét formációnak nagy szüksége lenne a közös fellépésre, ellenkező esetben azt kockáztatják, hogy erős képviselet nélkül marad a szlovákiai magyarság.
A Bugár Béla vezette, az orbáni nemzetpolitika által magyar képviseletként el nem ismert, a magyar közmédia által is mindig csak „szlovák-magyar vegyespártként” emlegetett Híd ugyan létrejötte óta parlamenti erő, jelenleg a kormánykoalíció része is, de helyzete ezúttal eléggé ingatag. Mivel jobbközép formáció, sem magyar, sem szlovák szavazóinak nem igazán tetszik a Robert Fico szocialista Smerjével kötött koalíció. Ennek ellenére egyelőre nem csökkent lényegesen a támogatottsága, mert bázisa elfogadta, hogy kormányra lépése kényszermegoldás volt. Csakhogy ma már a szlovák jobbközépen is egyre több alakulat jelentkezik be, amelyek nemcsak szlovák, hanem magyar szavazókat is elszippanthatnak. A Híd szavazóinak zöme a vegyes lakosságú vidékekről, főképp a nagyvárosi magyarság soraiból kerül ki, ez is a magyarázata annak, hogy míg a parlamenti választásokon rendre jól szerepel, a megyei választásokon az MKP-t nem tudja legyűrni. Ha nem sikerül összefognia a Fidesz és az Orbán-kormány által egyedüli szlovákiai magyar képviseletként elfogadott MKP-val, a Híd vidéki pozícióinak meggyengülését kockáztatja. Ez ugyan nem lesz elegendő ahhoz, hogy az MKP-t majd parlamentbe segítse, de hosszú távon a Híd parlamenti bejutási esélyeit is gyengítheti.
De vélhetően ezúttal sem lesz magyar-magyar összefogás, márpedig azért, mert Budapest nem fog rábólintani. Legalábbis erre utal az a húsvét előtt ismét felvetett magyar kormányzati bejelentés, miszerint gazdaságfejlesztési program indul a felvidéki magyarok számára is. A Vajdaságban ez választási csodafegyvernek bizonyult, ez tartotta életben és parlamentben az ottani magyar partnert, a Pásztor István vezette VMSZ-t. Szinte biztosra vehető, hogy ugyanezzel a recepttel próbálkozik a magyar nemzetpolitikai vezetés Szlovákiában is.