Orosz hírügynökségek jelentése szerint az Igazságügyi Minisztérium felszólította a bíróságot, hogy zárja be a gyülekezet Szentpéterváron működő központját, valamint tiltsa be számos „szélsőséges” kiadványát.
Az Igazságügyi Minisztérium azzal érvelt, hogy a gyülekezet más csoportok ellen gyűlöletet keltő füzeteket osztogatott. Az egyik kiadvány szerint a novellista Leo Tolsztoj az Orosz Ortodox Egyház törvénykönyvét boszorkányságnak és babonákon alapuló nézeteknek nevezte.
A hivatalnokok a gyülekezetet hosszú ideje családok tönkretételével, gyűlölet szításával és életeket veszélyeztető tevékenységgel vádolták.
A Jehova Tanúi szerint a vádaskodás teljesen alaptalan. A hit művelői úgy látják, hogy az ítéletet követően tevékenységük bűncselekménnyé válik. A gyülekezetet képviselő jogászok visszautasították ezeket az állításokat és bejelentették: fellebbezni fognak.
Egy szóvivő azt mondta az AFP hírügynökségnek, hogy a bírósági döntés „megdöbbentette”. „Nem hittem, hogy a modern kori Oroszországban ez lehetséges, ahol az Alkotmány garantálja a vallásgyakorlás szabadságát” - mondta Yaroslav Sivulsky.
Mit is képvisel a Jehova Tanúi mozgalom ?
A Jehova Tanúi szervezetet a XIX. században, az Egyesült Államokban alapították. A kereszténységen alapuló mozgalom taglétszámát világszerte nyolc millióra becsülik, de a hagyományos keresztény egyházak nem tekintik meghatározó vallási irányzatnak.
A gyülekezet tagjai szó szerint értelmezik a Bibliát és elutasítják a vérátömlesztést. Házról házra járva keresnek új belépőket.
A bírósági ítélet szerint a gyülekezetnek 175 ezer tagja van Oroszországban, ott, ahol a sztálini időszak során üldözték őket.
Joseph Sztálin terror-uralma idején a gyülekezetet a Szovjetunióban törvényen kívül helyezték és több ezer tagját Szibériába deportálták. Eljárásokat indítottak más keresztény csoportok ellen is.
A Szovjetunió összeomlását követően a kereszténység újjáéledt Oroszországban. A Jehova Tanúi ellen hozott intézkedéseket 1991-ben visszavonták.
A mozgalommal kapcsolatos hatósági magatartás azonban fokozatosan újra elhidegült. A 2004. évben azzal vádolták, hogy gyermekeket toboroz és megakadályozza, hogy a hívők orvosi segítséget fogadjanak el.
A ’Sova’ emberi jogi csoport arról beszélt, hogy évek óta „hivatalos elnyomó kampány” folyik a mozgalom ellen és sok tagját fizikailag bántalmazták.