A portál emlékeztet, hogy Altusz nevét aznap húzták elő Orbánék, amikor az Egyesült Államok kormánya teljes mellszélességgel a CEU mögé állt. A helyettes államtitkár dolga az lenne, hogy tárgyaljon az USA hatóságaival, csak hogy az amerikaiak elég határozottan jelezték, hogy ilyesmi nem fog történni. A magyar kormány az egyetemmel akarjon tárgyalni, ne velük - üzenték.
Altusszal kapcsolatban egy hete a Mandinernek arról beszélt Enyed Zsolt, a CEU rektorhelyettese, hogy a tárgyalássorozat csak átverés. "Egy nevet bedobtak, akinek elvileg ez a reszortja, de nem hallottam róla, hogy felvette volna a kapcsolatot az amerikai hatóságokkal" - mondta Enyed, hozzátéve, hogy szerinte Altusz nem akar az egyetemmel tárgyalni, de igazából az amerikaiakkal sem.
Tíz nappal Altusz megbízása után az Index azt kérdezte a külügyminisztériumtól, hogy a helyettes államtitkár kikkel tudott már tárgyalni a lex CEU-ként elhíresült felsőoktatási törvénymódosításról, illetve milyen eredményre vezettek ezek az egyeztetések.
Szijjártó tárcája a következő választ adta: "A magyar törvény egyértelműen kimondja, hogy a nemzetközi egyetemeknek milyen feltételeknek kell megfelelniük, a miniszterelnöki megbízott ennek megfelelően tárgyal. Megbízatásának átvételét követően Altusz Kristóf haladéktalanul megkezdte a szükséges egyeztetéseket és kapcsolatban áll a törvénymódosítás által érintett országok diplomáciai képviseleteivel. Ennek eredményeképp már a jövő hét folyamán tárgyalást folytat Malajzia és Thaiföld budapesti nagyköveteivel" - írták a válaszban, amiből kiderül, hogy két hét alatt Altusznak Malajziával és Thaifölddel sikerült felvennie a kapcsolatot, de Amerikával nem.