Négy kabinetülés, és egy kormányülés után Lázár elmondta, hogy utóbbinak legfontosabb mozzanata a 2018-as költségvetés benyújtása volt, melynek középpontjában a család-, a munkavállalók és a munkakeresők támogatása, valamint a biztonság áll. A miniszter azzal dicsekedett, hogy Magyarországot kormányzati stabilitás jellemezte - legalábbis amikor a Fidesz volt hatalmon. A költségvetési helyzet szerinte kiszámítható és átlátható, a jövő évi büdzsét pedig június 15-én fogadhatják el.
Lázár közölte, hogy módosítják a 2017-es büdzsét, de a parlament elé kerülnek a 2018-as adóváltozások is. 5 százalék lesz jövőre az internet áfája, míg a hal áfája is 5 százalékra csökken - tette hozzá. Minden tárca legalább annyit kap, mint tavaly, de várhatóan többet. A miniszter ígérete szerint a földárverésekből befolyó jövedelmeket az államadósság-csökkentésére fordítják majd, az erről szóló vita május elején kezdődhet el.
Brüsszel, a fő gonosz
Magyarország komoly támadás alá került, mivel Európában többségében vannak azok az erők, akik szerint a kontinens problémáit a bevándorlás oldja meg. Lázár szerint ezek az erők Brüsszellel karöltve meg akarják szervezni a bevándorlást. Az európai határ megvédhető, és az tesz jót, ha nem engedjük be az illegális bevándorlókat - jelentette ki. A miniszter úgy folytatta Brüsszel-ellenes rigmusait, hogy az Európai Bizottság nyíltan kettős mércét alkalmaz, mert Ausztriát megdicsérik azért, mert megállítják a határon az uniós polgárokat, míg Magyarországot büntetik azért, mert megállítják az illegális bevándorlókat - mondta, majd visszautasította azokat a támadásokat, miszerint náci haláltáborokra hasonlítanának a szerb határon lévő tranzitzónák. Mint mondta, mindent megtesznek, hogy méltó körülményeket teremtsenek. A miniszter a tájékoztatón Magyarország unió iránti elkötelezettségét is hangoztatta, az Európai Néppártot pedig a Fidesz legfontosabb politikai szövetségesének nevezte.
Lázár visszatért a HBLF Pénzügyi csúcstalálkozó Új világ? című ma délelőtti konferencián elhangzottakra, miszerint Magyarországnak esze ágában sincsen, hogy kivonuljon az EU-ból, hanem átalakításban gondolkoznak. A miniszter következő mondatában egyszerre támadta az uniót és a szocialistákat, amikor azt mondta, hogy Brüsszel visszavenné az adómegállapítás jogát, emögött pedig az európai szocialisták állnak.
Paks 2
A miniszter közölte, hogy Süli János, a paksi bővítésért felelős tárca nélküli miniszter - aki szerinte pártokon felül áll - május 2-án tesz esküt. Lázár ismertette az energiafüggetlenségre vonatkozó kormányzati célkitűzést is, amelynek lényege, hogy Magyarország saját maga tudja előállítani a szükséges áramot. A kabinet terve az, hogy 50 százalékban a paksi erőmű szolgálja ki a magyar igényeket, a másik 50 százalék pedig zöldenergiából - elsősorban napenergiából - származzon - közölte.
Lázár azzal is eldicsekedett, hogy a paksi beruházás előkészítésének semmi akadálya sincsen, az összes uniós engedély megvan. Elmondása szerint eddig 100 millió euróba került a paksi bővítés, aminek a forrása nem csak az orosz hitel lesz. A miniszter arról már nem beszélt, hogy a jövő év elejéig újabb százmilliárdokba kerül az atomerőműbővítés előkészítése, azt viszont hangsúlyozta, hogy Magyarország sem a hiteltől nem függ - mert képes akár saját forrásból vagy az orosznál is olcsóbb hitelből finanszírozni az építkezést -, sem pedig a technológiától, mert az erőmű működtetéséhez szükséges üzemanyag bárhonnan beszerezhető. A beruházással összefüggésben szorgalmazta a kalocsai Duna-híd építésének felgyorsítását - tette hozzá.
Civil törvény
Lázár azzal magyarázta a Kósa Lajos, Gulyás Gergely és Németh Szilárd által jegyzett, civileket vegzáló törvényjavaslatot, hogy a kormány által támogatott szervezetekre teljes bevallási kötelezettség vonatkozik, míg körülbelül 100 külföldről támogatott szervezet esetében nincsen ilyen kötelezettség. Azt mondta: ha nem szégyen elfogadni a külföldi támogatást, akkor nyilvánosságra hozni sem az.
A miniszter elővette a Közép-európai Egyetemet is, amire szerinte nem terjednek ki az uniós jogszabályok, sőt! a CEU egyenesen egy offshore-egyetem. Lázár elismételte az Orbán által is hangoztatott kedélynyugtatót, miszerint ők semmilyen egyetemet nem akarnak bezárni, de a CEU-val való jogviszonyt tisztázni kell.
A szélsőjobboldali publicista korábban a tüntetésekre reagálva közölte bicskanyitogató irományát, amiben azt írta: „Aztán majd megtapasztaljátok, milyen érzés üldözöttnek és fenyegetettnek lenni. Mondom: már mi is nagyon dühösek vagyunk. Világos?”
Lázár János Bayer kirohanását azzal magyarázta, hogy magyarok vagyunk, "indulatosan intézzük a dolgainkat." A miniszter az ATV újságírójának azt is mondta: nem az ő dolga, hogy véleményezze Bayer Zsolt publicisztikáját, majd kijelentette: barátjának tekinti az újságírót.
Adóbürokrácia, multik
A tárcavezető az adóbürokrácia csökkentése mellett foglalt állást, majd közölte: a Nemzeti Adó- és Vámhivatal megújításának stratégiáját megtárgyalta a kormány, azt a versenyképesség javítása érdekében kell végrehajtani 2018 után. A miniszter azt is elmondta: a hazai kereskedelempolitikát érintő tervezett változtatásokkal kapcsolatban a gazdasági kabinet arra jutott, hogy újabb tárgyalásokra van szükség a munkaadók, a munkavállalók és a fogyasztóvédelem képviselőivel. "Nehezen boldogulunk a multik megregulázásával", mert "sok barátjuk van" minden szinten - fogalmazott.
Lázárnak nem viszket a tenyere
A minisztertől azt kérdezték - utalva Orbán Viktor múlt heti rádióinterjújára -, hogy viszket-e a tenyere. Lázár nemmel felelt, melyből a kérdező szerint következik, hogy a politikus nem jóravaló keresztény. A tüntetéssorozatról Lázár tömören azt mondta: mindenkinek van joga tüntetni, de nem szükséges a véleménynyilvánítás részének lennie annak, hogy állami épületeket festékkel dobálnak meg.
Tao-pénzek
A politikust arról kérdezték, hogy a Demokratikus Koalíció közérdekű adattal való visszaélés miatt feljelenti a Felcsúti Utánpótlás Neveléséért Alapítványt, miután a szervezet nem tett eleget egy bírósági döntésnek.
Lázár szerint nagyon helyes, hogy Kisvárdán és Felcsúton az utánpótlásra költenek, és hiba lenne, ha ezt megtagadnánk az ottani gyerekektől - mondta, hozzátéve, hogy a sportegyesületek működésének a törvényességét is ellenőrzik.
A miniszter elhárította a bírósági döntésre vonatkozó kérdést, mondván, nem kommentál ítéleteket, ezért arra kérte az újságírókat, hogy az illetékes bírókat kérdezzék.