bírálatok;Recep Tayyip Erdogan;

FOTÓ: Getty Images,  Elif Sogut

- Erdogan elutasít minden bírálatot

Visszautasította a török elnök a vasárnapi referendumra érkezett nemzetközi megfigyelők bírálatait. Recep Tayyip Erdogan szerint a külföldi megfigyelőknek nem kellene beleszólniuk Törökország ügyeibe. A megfigyelők szerint ugyanis az államfőnek teljhatalmat adó alkotmánymódosításokról rendezett népszavazás nem felelt meg a nemzetközi normáknak. 

A voksoláson szűk többség, 51,4 százalék támogatta a török elnök jogosítványainak kiterjesztését, az elnöki hatalom megerősítését. Az ankarai külügyminisztérium is kifogásolta a megfigyelők jelentésében foglaltakat, mondván, a megállapításaik „elfogult hozzáállást” tükröznek. Az EBESZ Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR), illetve az Európai Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) küldött megfigyelőket a török népszavazásra.

A nemzetközi megfigyelő csoport a BBC jelentése szerint megállapította:
- A török voksoláson nem egyenlő feltételekkel küzdött egymással a kormánypárt és az ellenzék.
- Az államfő és számos kormánytisztviselő az igenek pártján, egyoldalúan foglalt állást.
- A „nem” támogatóit terrorista szimpatizánsoknak bélyegezték.
- Állami forrásokból csak az alkotmánymódosítás támogatói részesültek.
- A rendkívüli állapot közepette eleve sérültek az alapvető szabadságjogok, s így a voksolás sem volt teljesen szabad.

A referendum másnapján egyébként Ankara további három hónappal meghosszabbította a tavaly júliusi puccskísérlet után bevezetett rendkívüli állapotot.

A japán miniszterelnök közölte, kormánya válságtervet készít arra az esetre, ha konfliktus törne ki a Koreai-félszigeten, s menedékkérők áradata érkezne a távol-keleti szigetországba.