"A szabadság a legjobb dolog a világon! Ne legyetek engedelmes alattvalók, legyetek aktív polgárok" - buzdította a tömeget Kapronczay Stefánia, a TASZ vezetője a Hősök terén, ahol a civilek kriminalizálása ellen és a Közép-európai Egyetem (CEU) mellett összegyűlt órási tömeg egy látványos szívformát alakított ki. A békés tiltakozás hivatalosan este 7 órakor fejeződött be, ám a tüntetők nagy része a Hősök teréről átvonult az Oktogonra, hogy egy éjszakára lezárják a forgalmat, amit végül meg is tettek. Több százan a Lendvay utcai Fidesz-székházhoz mentek volna, de a rendőrség az utóbbi napok tüntetései miatt hermetikusan lezárta a környéket. Több ezren 9 óra körül a Parlament előtt, a Kossuth téren tüntetett, onnan a Nyugati tér felé vették az irányt a Bajcsy Zsilinszky úton át, majd a demonstráció az Oktogonhoz kanyarodott vissza, ahol hajnalig tiltakoztak és buliztak a fiatalok.
A tegnap esti tüntetésről írt tudósításunkat itt találja!
A tömeg a már szokásossá vált "Orbán, takarodj!", Ruszkik haza!", Itt a vége Viktor! Konzultálni jöttünk!", "demokráciát, demokráciát!", "elvesztette elnök jellegét"és "Brüsszel nem megy sehova" rigmusokon túl a választási törvények módosítását kezdte követelni, amivel a tiltakozóknak valódi esélyük lehet az Orbán-kormány leváltására 2018-ban.
Már a tegnapi demonstráción bejelentették, hogy a tüntetés folytatódik, szombaton délután fél 6-kor a civil törvény, a CEU-t ellehetetlenítő törvény ellen, valamint az EU-s értékek mellett állnak majd ki a Szabadság téren, ahonnan a tömeg átvonul a Hősök terére.
NEM MARADUNK CSENDBEN! - Legyen ez Magyarország leghangosabb tüntetése - írták a szervezők a Facebookon.
Nem maradunk csendben, mert a kormány megválasztása óta minden egyes nap azon dolgozik, hogy elhallgattassa a demokratikus értékek mellett kiálló tömegeket!
Nem maradunk csendben, mert a hatalom minden percben azon fáradozik, hogy elnyomja az összes olyan kezdeményezést, amely megkérdőjelezi nyilvánvaló hazugságait!
Nem maradunk csendben, mert a szabad sajtó felszámolása után most a szabad oktatáson és azokon szervezeteken a sor, amelyek nem félnek kiállni mások és saját jogaikért!
Nem maradunk csendben, mert a kormány módszeresen rombolja szét azokat a közösségeket és fórumokat, ahol a szabadság fontosabb, mint a fantomokkal vívott küzdelem! - írták az eddigi leghangosabb tüntetés" szervezői, akik szerint a cél, hogy megmutassák, egy országot nem lehet elhallgattatni.
Május elsején, az EU-csatlakozás évfordulóján a Momentum Mozgalom szervez demonstrációt szintén a Szabadság térre, ahova mindazokat hívják, akik úgy érzik, hogy mi, magyarok Európához tartozunk. Európához, és nem Moszkvához. "Oroszország közelebb van, mint hinnénk. Orosz mintára a félelem rendszere épül Magyarországon is. Talán a tankokat már elvitték, de visszakúsztak a gázvezetékeken, az álhírportálokon és a politikai eliten keresztül.
A kormány szabadságharcosnak nevezi magát. Hazudnak. Hat éve hagyják ugyanis, hogy az oroszok egyre szorosabbra húzzák azt a bizonyos rabláncot. A hat év alatt az elmúlt húsz év gyakorlatára építve pedig soha nem látott mélységekbe taszították nemzeti tartásunkat. Lehetővé kell tennünk, hogy Magyarország a nemzeti önállóságát megőrizve kivegye a részét abból, hogy közösen egy erősebb Európát építsünk – mert a rendszerváltás utáni politikai elit képtelen volt erre.
Be kell fejeznünk a rendszerváltást, mert Európához tartozunk. Találkozunk május 1-jén délután 6 órakor a Szabadság téren, ahonnan az Andrássy úton keresztül a Hősök terére megyünk" - írták a szervezők a felhívásban.
Nemcsak a főváros és több vidéki nagyváros utcán folytatódott az ellenállás, de a magyar és nemzetközi figyelem középpontjából továbbra sem került ki az Orbán-kormány újabb intézkedéssorozata. Sőt, minden korábbinál erősebb jelzés érkezett arról, hogy a kormányfő és a Fidesz elszámította magát a lex CEU-val.
"Nem hagyjuk!" - Zúgott a tömeg Szegeden is, a a Szegedi Tudományegyetem József Attila Tanulmányi és Információs Központjánál, ahol a több civil szervezet által meghirdetett szerdai demonstráción egyetemi autonómiát, tanszabadságot és a lex CEU visszavonását követelték a felszólalók.
"Győzni csak együtt tudunk" - ezzel a gondolattal zárták a beszédeket, majd a tömeg a budapesti demonstrációhoz hasonlóan skandálni kezdte a "szabad ország, szabad egyetemet". A tiltakozók az Ady téren gyűltek össze, majd átvonultak a Fidesz helyi irodájához, amely bejáratánál kitűzték az uniós lobogót, az üvegekre pedig tiltakozó matricákat ragasztottak.
Miskolcon mintegy kétszáz ember gyűlt össze, hogy ők is hallassák a hangjukat a CEU melletti szimpátiájukat kifejezve. "A CEU budapesti működésének támogatásáért és a felsőoktatás autonómiájáért szólalunk fel. Ma a CEU, holnap bármely egyetem célkeresztbe kerülhet, a közös jövőnk a tét!" - figyelmeztettek a szervezők. A felszólalók között volt Majtényi László, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar tanára, Kirs Eszter, a Miskolci Egyetem Állam- és Jogtudományi Kar docense, Pilz Olivér, a miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára, Tanítanék Mozgalom egyik vezetője és Harsányi Attila, a Miskolci Nemzeti Színház színművésze.
Előfordulhat, hogy mégis kimenekülnek
Az a kérdés, hogy a CEU ahhoz ragaszkodik, hogy legyen Magyarországon működési engedélye, vagy ahhoz, hogy legyen Magyarországon képzése, amire CEU-s diplomát adhat ki - leegyszerűsítve így foglalta össze az egyetem szerinte nem is bizonytalan helyzetét a hvg.hu-nak az oktatási államtitkár. Palkovics László szerint a CEU és a Közép-európai Egyetem jelenlegi licencszerződésének kibővítésével az intézmény a nagy vihart kavart törvénymódosítás előtti módon működhet. Legfeljebb a működési engedélyét veszítheti el a CEU, de a képzései nem kerülnek veszélybe, ha nem teljesíti a múlt héten elfogadott törvény szabta két új feltételt - mondta Palkovics László brüsszeli tárgyalásai után. "Ha a KEE-t lefordítjuk, az így is, úgy is CEU, tehát a működési engedélynek nincsen sok jelentősége" - summázta a helyzetet az államtitkár, hozzátéve: úgyis most jön a tárgyalási szakasz.
Európa ezt is elnézi Orbánnak?
Az Európai Bizottság (EB) egyelőre vizsgálódik és egyeztetéseket kezdeményez, de nem indít hivatalos eljárást Magyarország ellen. Ezzel az eredménnyel zárult a Jean-Claude Juncker vezette testület első politikai vitája a legfrissebb magyarországi fejleményekről.
Mint Frans Timmermans, az EB alelnökének szavaiból kiderült, az egyes menekültügyi rendelkezések és a romák iskolai szegregációja miatt korábban indított kötelezettségszegési eljárásokat hamarosan a következő szakaszba léptethetik. A márciusban elfogadott menedékjogi törvény módosítása ugyancsak súlyos aggodalmakat vet fel. A felsőoktatási törvény alapos jogi elemzését követően dönt majd a Bizottság arról, hogy tesz-e jogi lépéseket.
“Az Európai Néppárt elnöksége április 29-iki ülésén fogja megvitatni és értékelni a magyarországi helyzetet a Fidesz részvételével. A Néppárt várja az Európai Bizottság vizsgálatának az eredményét a legfrissebb törvényi rendelkezésekről. Elvárjuk, hogy Magyarország tartsa tiszteletben az EU jogszabályait és értékeit” — nyilatkozta a Népszavának Siegfried Muresan, a kontinens kereszténydemokrata pártjait tömörítő pártcsalád szóvivője.
Lásd még: Himnusz, Örömóda, Európa – visszaszóltak a civilek