Rakamaz;Farkas Ernő;Teknősbéka ház;

- EU-s pénzek lopásával gyanúsítják a volt fideszes polgármestert

A rakamazi önkormányzat 2009 végén 526 milliós EU-támogatást kapott a szabolcsi Teknősház-projektre, ennek ellenére az átadáson sem volt látogatható állapotban az épület. A szon.hu úgy tudja, hogy négy ember ellen is vádat emeltek a turisztikai beruházással kapcsolatban, többek között Farkas Ernő volt fideszes polgármester ellen.

A Debreceni Járási és Nyomozó Ügyészség költségvetésből származó pénzeszközökkel kapcsolatban előírt elszámolási, számadási, tájékoztatási kötelezettség elmulasztásának bűntette miatt emelt vádat 4 vádlott ellen a Debreceni Járásbíróságon az alábbi tényállás alapján.

A portál felidézi, hogy az érintett település önkormányzata 2010-ben több mint 660 millió forint vissza nem térítendő állami támogatást kapott versenyképes turisztikai létesítmény kialakításához. A város önkormányzatának képviseletében eljárva az I. r. vádlott - aki a szon.hu szerint a volt polgármester, Farkas Ernő - 2011. februárjában vállalkozói szerződést kötött a IV. r. vádlott által vezetett építő céggel a projekt megvalósítására. A kivitelezési munkák elvégzése érdekében a IV. r. vádlott alvállalkozóként vonta be a III. r. vádlott által irányított gazdasági társaságot, míg a II. r. vádlott a projekt műszaki ellenőre volt.

A végszámlát a IV. r. vádlott 2012. november 30-án benyújtotta. Az ennek kapcsán készült jegyzőkönyvben a IV. r. vádlott azt közölte, hogy a projekt a szerződés szerinti tartalommal elkészült. Ezt a dokumentumot az I. r. és a IV. r. vádlott írta alá, a teljesítés igazolást – miszerint az építési munka 100%-os készültségi fokú – pedig a II. r. vádlott állította ki.

A végszámla benyújtásakor az építkezés ténylegesen csak 92,08%-os volt, közel 22.000.000,- forint értékű munka nem készült el. A vádlottak azért nyújtottak be valótlan tartalmú dokumentumokat az állami támogatást folyósító szervhez, hogy elkerüljék a támogatás visszafizetését, illetve a kivitelező cég mentesüljön a kötbérfizetési kötelezettség alól.

A vádlottak terhére rótt bűncselekmény büntetési tétele 3 évig tartó szabadságvesztés büntetés. A Debreceni Járási és Nyomozó Ügyészség a vádiratban mind a négy vádlott vonatkozásában felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását indítványozta - írják a cikkben.

A ma délután fél 6-ra a Hősök terére szervezett, a Közép-európai Egyetem (CEU) és a civil szervezetek melletti kiálló, Orbán-kormány elleni tüntetés után a várhatóan ismét több ezres tömeg átvonul az Oktogonra, ahol fél 8-tól másnap reggel 8-ig blokkolják majd Budapest közlekedését. A szervezők felhívásukban azt írják, mindezt azért teszik, hogy az április 9. és 10.-i tüntetés hevületét magasabb hőfokra állítsák, de békés és erőszakmentes kereteken belül. A demonstrálók célja az is, hogy a vidéket is elérje a tiltakozás, ami lassan valóban országossá dagad: ma Szeged és Békéscsaba, holnap Debrecen is tüntet a civileket és a CEU-t vegzáló törvény ellen.